› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Zarybic i bedzie swieza rybka co piateczek, a na wigile karpik jak znalazl! ~ Pomyslowy DobromirCzy mozna zapisac sie majac male dziecko lecz mieszkam u mamy i tam mam meldunek lecz to mieszkanie... ~ ZbigniewTam chodzą biedaki ale umysłowe. ~ STOP UST 447Kantory internetowe są często wygodniejsze niż zwykłe. Kursy lepsze, a gotówka w dużej... ~ FrankZapomnieli dodać że w budynku 101 wiecznie fekalia w piwnicy stoją taki smród że wytrzymać... ~ Polkakiedy te bydlaki chamy doprowadzą do wykoszenia trawy przy ogrodach???????na skarpie!!!Gdzie są... ~ w---nya czy będą palety!!!lepiej niech trawę wykoszą na skarpie ~ elblążaninNowosci zawsze przyciagaja klientow, chodzby po to aby zobaczyc co sie zmienilo i czy teraz jest... ~ PickA kiedy zostaną wykończone wjazdy na parkingi naziemne i podziemne? Ściany wyglądają, jakby... ~ Klientelaczekam drugi rok w pażdzierniku nastepny termin do remontu . Pracuję, nie mam gdzie się... ~ mati46Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto. ~ Basen Wróćco Wróblewski i swłocz z Po na to!!!! ~ ciekawyMasakra. ~ asdPosesja? Hahahaha rozwieszone na sznurkach gacie ciagle imprezy ztylu posesji haha ~ Tytyty" Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości?... ~ aleja, ulica, placWściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na... ~ pływakPrzykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za... ~ tatus505w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk.... ~ Czak Noris

Wojny przekopowe. Pomorze kontratakuje

› polityka ponad rok temu    25.05.2016
Maciej Markowski
komentarzy 16 ocen 2 / 100%
A A A
Wojny przekopowe. Pomorze kontratakuje fot. BR / archiwum elblag.net

Każda wzmianka, choćby najmniejsza, o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wywołuje dość ambiwalentne emocje. Ostatnio sporo miejsca w prasie lokalnej, ale i ogólnopolskiej, poświęcono na szermierkę pomiędzy posłem Jerzym Wilkiem i senatorem Jerzym Wcisłą. Na dwóch osobnych konferencjach panowie nie szczędzili sobie uszczypliwości i kto tak naprawdę ma rację w sporze o doniesienie Jerzego Wilka do prokuratury w sprawie przekopu, trudno wyrokować. Tymczasem na łamach "Rzeczpospolitej" po raz kolejny Jerzy Wcisła musiał wskoczyć w buty "obrońcy" inwestycji. Swoje argumenty dotyczące bezzasadności planowanego przekopu wyłuszczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Opozycja Warmia-Pomorze jest tutaj aż nadto widoczna. Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego są najczęściej "za" przekopem, Pomorzanie z kolei mają sporo obiekcji. Dla marszałka Struka inwestycja nie broni się przede wszystkim ze względu na aspekt ekonomiczny.

- Mamy doskonale wyposażone porty w Gdyni i Gdańsku o ogromnych możliwościach przeładunkowych, które dziś nie pracują na 100%. Port w Elblągu jest gorzej od nich położony i słabo połączony z systemem kolejowym kraju. Pieniądze, które rząd zamierza wydać na budowę przekopu, można wydać lepiej - na regulację żeglugi na Szkarpawie i Wiśle.

Zapytany o stronniczość i regionalizm marszałek replikował:

- Rozumiem aspiracje elbląskich władz i biznesu. Tylko nie wiem, kto miałby wozić towary do tego portu? Z Elbląga zniknął już praktycznie cały przemysł. Połączenia kolejowe są dużo lepsze np. w Zajączkowie koło Tczewa, skąd można towary spławiać Wisłą i dalej koleją.

Co na to Senator Platformy Obywatelskiej?

- Po pierwsze, transport wodą jest najtańszy, najbardziej ekologiczny i wbrew powszechnym opiniom - szybki. Dzięki odblokowaniu portu w Elblągu będzie tam można kierować do 3,5 mln ton towarów rocznie. To uzasadni inwestycje na Wiśle, by z Elbląga popłynęły barki z towarami Wisłą w głąb Polski.

Jakie natomiast korzyści przyniesie sam przekop w przekonaniu Jerzego Wcisły?

- Elbląg, Stegna, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Sztutowo włożyły dużo wysiłku i pieniędzy w budowę pięknych, nowoczesnych portów, poprawę bazy turystycznej, infrastruktury transportowej. W tym czasie Zalew zamierał. Trzy razy większy od największego jeziora Śniardwy, ale rocznie pływało tu może kilkadziesiąt jachtów turystycznych. Miejscowości nad Wielkimi Jeziorami kwitną, a nad Zalewem - wegetują. [...] Ważne, że na takie inwestycje są w Brukseli pieniądze.

Podsumowując Mieczysław Struk eksplikował:

- Wiem, że nasi sąsiedzi z woj. w-m są bardzo zainteresowani tą inwestycją. Ale warto pamiętać, że Zalew Wiślany jest bardzo płytki: 1,5 - 2 m. Nic większego poza jachtami i kutrami rybackimi tam pływać nie będzie. Czy warto więc wydawać blisko miliard złotych dla kilkuset jachtów rocznie?

Jerzy Wcisła:

- Wzrośnie współpraca z rynkiem rosyjskim. [...] Kanał to miejsca pracy. Tylko przy budowie pojawi się ich ok. 700. Zyska także turystyka [dopisek - red.], nie tylko same gminy na Zalewie, ale też Pętla Żuławska, gdzie na budowę 14 przystani wydano 700 mln zł. Zainteresowanie tym szlakiem jest ogromne. Rocznie odwiedza go ok. 120 tys. turystów. Jeżeli będziemy mieli kanał przez Mierzeję, to na Pętle wpłyną jachty z całej Europy. Szacujemy, że pojawienie się kanału da w turystyce regionu 1,2 - 1,4 tys. miejsc pracy.

Przekop ma być gotowy za 5-6 lat (2017-2022). Do tego czasu jeszcze o wielu tego typu polemikach usłyszymy. Póki co wiadomo, że Rząd zatwierdził...

Źródło: Rzeczpospolita.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (16)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Nocc
ponad rok temu ocena: 67%  16
Skoro tak ostro krytykują przekop to znaczy że boją się konkurencji
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ccccccx
ponad rok temu ocena: 75%  15
kiedy przestaniecie lansować tego nieroba Wcisłe.!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marek elbląski
ponad rok temu ocena: 75%  14
Panie Struk,widzę ze nie potrafi pan wychylić nosa poza opłotki województwa,w którym powinien również się znajdować Elbląg,ale to tak na marginesie.Jest pan zagorzałym wrogiem przekopu mierzei i porównuje pan stare i hanzeatyckie miasto,jakim jest Elbląg,do Zajączkowa Tczewskiego,brawo-nic dodać nic ująć.Należałoby jeszcze się zastanowić nad pańską znajomością geografii i historii tych ziem,mam na myśli Pomorze Nadwislańskie.Bardzo ząłuję,ze Mierzeja Wiślana,jej część będąca cyplem nie jest w elblaskim władaniu,wszak dzisiejsza Krynica Morska,Łysica,Kahleberg była własnością elbląskich rajców,ktorzy wykupili ją od Gdańska,ten podział admnistracyjny to totalna pomyłka.Elblag nie chce być konkurencja dla Gdańska czy Gdyni,moje miasto chce wykorzystac maksymalnie swoje połozenie,ktore od stuleci czyniło je bardzo bogatym,nie stać nas na spełnianie fobii pańskich przyjaciół z obłasti,wszak Elblag to Polska.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacoby
ponad rok temu ocena: 67%  13
Komentarze te same co za komuny..." Mamy doskonale wyposażone porty w Gdyni i Gdańsku o ogromnych możliwościach przeładunkowych, które dziś nie pracują na 100%. Port w Elblągu jest gorzej od nich położony i słabo połączony" System się diametralnie zmienił ale ci sami sowieccy agenci pozostali !!! Niemcom się opłacało a Polakom już (dzięki rosyjskim srebrnikom) już nie. Bo po co nam bezpieczeństwo (odprowadzenie nadmiaru wody przy tzw. "cofce"), uniezależnienie się od Rosji (cele obronne, ekonomiczne i turystyczne) ??
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WON!
ponad rok temu ocena: 100%  12
Oooooo....Mieszko I!
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 65656
ponad rok temu ocena: 90%  11
Leń z Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 65656
ponad rok temu ocena: 82%  10
Statysta z Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 65656
ponad rok temu ocena: 78%  9
Statysta z Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyzz
ponad rok temu ocena: 89%  8
A ile bursztynu wykopią :) to sie trochę inwestycja zwróci
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 79%  7
Mafia z PO obojętnie czy z woj. warminsko-mazurskiego czy pomorskiego grabi tylko do siebie. Dla nich lepiej wydać miliardy na zimne termy czy lotnisko w lesie czy PKM którą nikt nie jeździ. Kiedy PIS wywali to dziadostwo z samorządów?
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ _kioskaarz_
ponad rok temu ocena: 100%  6
50 000 000 za jedną przystań do której nie można dopłynąć, gdyby nie przekop.? Prokuraturze masz co robić.
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dg
ponad rok temu ocena: 87%  5
Z Elblaga zniknal caly przemysl? W sensie ze co ze nie ma zadnych fabryk? Ten marszalek pomorskiego jest troche noe teges. Rozumiem, ze koncerny takie jak GE, Siemens, FL Smith Maag Geer, Stokota, Grupa Zywiec, wszechobecne zaklady meblarskie z Wojcikiem na czele, a takze liczne firmy typu Metal Expert, Promus, Otd to nie jest przemysl?
odpowiedz oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ opus
ponad rok temu ocena: 82%  4
sciagnijcie z eteru tego pajaca! ciekawe czy tak jak jego partyjni koledzu z parti antypolskiej donosi na polscke do lewackiej europy?
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kat Na Idiotów
ponad rok temu ocena: 52%  3
Województwo Pomorskie jednak ma mądrego Marszałka! A Wcisło no cóż spójrz i sam wyciągnij wniosek!
odpowiedz oceń komentarz 11 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cvbnm
ponad rok temu ocena: 83%  2
niech on przestanie się wiecznie lansować, nic nie robi tylko łazi po mediach i pokazuje swoją gębę.!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 15 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fghj
ponad rok temu ocena: 89%  1
"Z Elbląga zniknął już praktycznie cały przemysł..." To ciekawe, bo do pracy w elbląskich zakładach przemysłowych muszą dojeżdżać nawet fachowcy z Trójmiasta.
odpowiedz oceń komentarz 17 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.