› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
Co istatniejsze obecnie dzieki nim można dokonac bardzo ciekawych aranżacji wnętrz. Samo... ~ kulamarek11Straż miejska raczej Straż Wiejska nie wierzę w te brednie, raczej jedno wielkie kłamstwo. ~ SorChętnie popatrzę jak straż miejska i inne służby będą kontrolować tereny, bo jakoś nigdy... ~ Wiosnana robotniczej kolo rynku syf za blokami za sklepem abc kto to posprzata ~ mieszkaniec rencistabędzie tak jak w tamtym roku nawet z samochodu nie wysiądą a przez podwórka należące do... ~ novak Wszystko cacy zobaczcie jaki jest meksyk z tyłu Górnośląskiej od strony Dolinki po lewei... ~ tatus505Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ Ed

Wybudujmy wieżę widokową na Górze Chrobrego. Krzysztof Jaworski: "Ten pomysł zjednoczy elblążan"

› bieżące 9 miesięcy temu    11.06.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 14 ocen 3 / 100%
A A A
Elbląski dziennikarz Krzysztof Jaworski z redkacji Eska Elbląg,Elbląski dziennikarz Krzysztof Jaworski z redkacji Eska Elbląg, fot. Marcin Mongiałło

Dziennikarz Krzysztof Jaworski (Radio Eska Elbląg) ma znakomity pomysł na promocję Elbląga oraz rozwój turystyki, szczególnie w północnej części naszego miasta. Chodzi o wybudowanie wieży widokowej na szczycie Góry Chrobrego. Aktualnie elblążanin zbiera podpisy pod wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego 2019.

Według niego taka inwestycja sprawiłaby, że Elbląg zyskałby kolejny turystyczny magnes, co więcej wieża byłaby widoczna ze znacznej odległości i stanowiłaby wizytówkę miasta. Góra sama w sobie jest dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji biższych i dalszych okolic i nawet bez punktu widokowego zlokalizowanego na jej szczycie rozciąga się stąd piękny widok. W wyniku proponowanej przez elblążanina inwestycji moglibyśmy podziwiać jeszcze piękniejszą panoramę zarówno Elbląga, jak również części uroczej Wysoczyzny Elbląskiej, a nawet Żuław Wiślanych. Wieża nie musiałaby być wysoka. Krzysztof Jaworski zauważa, że wystarczyłoby nawet 40 metrów, żeby cieszyć oko pięknymi widokami. Wynika to choćby z tego, że same wzniesienie ma wysokość ok. 93 m n.p.m. 

Ile należy zainwestować, aby wybudować taki obiekt?

Według moich informacji drewniana, solidna konstrukcja to koszt około 400 tys zł. 

– poinformował nas Krzysztof Jaworski.

Ten pomysł jednoczny elblążan.

– twierdzi.

O tym, że miejsce to cieszyłoby się dużą popularnością świadczy między innymi zainteresowanie, jakim cieszy się taras widokowy na wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu. Po zaledwie kilku latach od otwarcia ta zabytkowa budowla stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych naszego miasta. W 2016 roku odwiedziło ją 22 tys. osób.

Tego typu obiekty powstają w całej Polsce. Samorządy doskonale zdają sobie sprawę, że przyciągają one turystów niejednokrotnie w większym stopniu niż znacznie droższe inwestycje. 17 września 2007 roku otwarto wieżę widokową w Kolibkach, która znajduje się w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Rozciąga się z tego miejsca wspaniały widok na Trójmiasto, Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Zatokę Gdańską. 60-metrowa wieża widokowa z widokiem na miasto i park krajobrazowy oraz kolejka linowa zostaną wkrótce wybudowane na Wzgórzu Wolności w Wejherowie.

Krzysztof Jaworski zbiera obecnie podpisy pod wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego  2017. Jest to zadanie ogólnomiejskie, a więc do 15 czerwca musi zgromadzić od 25 do 30 podpisów osób popierających tę inicjatywę.  

Jest jednak poważna przeszkoda w nierównej walce o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Każdy tzw, szkolny projekt (który tylko formalnie jest tak samo obywatelski, jak każdy inny) korzysta z wielkiej przewagi. Informacja o nim trafia do uczniów na lekcjach, do rodziców na wywiadówkach. W promocję tego typu pomysłu może zostać zaangażowana cała kadra danej szkoły. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z nierówną walką i projekty szkolne po prostu mają znacznie większe szanse na zwycięstwo.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

 • 25
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ farid
8 miesięcy temu ocena: 100%  14
chyba wieże samobójców, Elbląg miasto emerytów i rencistów, młodzi bez żadnych perspektyw na lepsze jutro, od lat przy władzy ci sami ,Elbląg miasto gdzie czas się zatrzymał
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
9 miesięcy temu ocena: 100%  13
Zróbmy to panowie, zróbmy to!
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Realista
9 miesięcy temu ocena: 100%  12
Ile można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech wreszcie powstanie coś dla mieszkanców, coś co przyciagnie turystów zarówno lokalnych, jak i spoza. Bażantarnia jest przecież jednym z głównym punktów turystycznych miasta, a nie jakaś tam kolejna podstawówka.
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hmmm
9 miesięcy temu ocena: 0%  11
Asphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :)
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otto
9 miesięcy temu ocena: 100%  10
Bardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/ kolejka linowa miedzy Pomnikiem , a G. Chrobrego . Ktoś powie fantazja nierealna , a ja powiem mozna , tylko trzeba bardzo chcieć i przekonać ospałych i prowincjonalnie myslących urzędników na Ratuszu..
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert Koliński
9 miesięcy temu ocena: 88%  9
Swoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które tylko formalnie są tak samo obywatelskie, jak każdy inny) korzystają z wielkiej i niesprawiedliwej przewagi. Informacja o nich trafia do uczniów na lekcjach, do rodziców na wywiadówkach. W promocję tego typu pomysłu może (i tak się dzieje, jak wiemy z poprzednich edycji tego programu) zostać zaangażowana cała kadra danej szkoły. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z nierówną walką i projekty szkolne po prostu mają znacznie większe szanse na zwycięstwo. Jest to skandal i działanie anty-obywatelskie, promujące nie współpracę i oddolne działania społeczne, ale raczej mechanizmy będące szkołą kumoterstwa, kombinatorstwa i niestety korupcji już od najmłodszych lat.
odpowiedz oceń komentarz 15 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert Koliński
9 miesięcy temu ocena: 92%  8
Jawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;)
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krzysiek jaworski
9 miesięcy temu ocena: 93%  7
@ Radej stąd: https://www.trojmiasto.pl/wiad... @jako komisja. tak, po raz trzeci składam taki wniosek do BO. ma Pan jeszcze czas do piątku, by złożyć swój, mniej kotletowy :)
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RED
9 miesięcy temu ocena: 100% 6
Bardzo fajne uzupełnienie do artykułu. Dzięki!
~ jako komisja panu zabraniam
9 miesięcy temu ocena: 11%  5
przeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc glosow w budzecie obywatelskim
odpowiedz oceń komentarz 2 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Radej
9 miesięcy temu ocena: 0%  4
Koszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna konstrukcyjnego - projekt dobra maks 10 000 zł - reszta? czemu aż tyle?
odpowiedz oceń komentarz 0 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mambo nr 5
9 miesięcy temu ocena: 100% 3
Ja się nie znam, choć koszt wybudowania wieży w Wejherowie o wysokości 60 m oraz kolejki liniowej wyceniono na 20-30 mln zł: http://trojmiasto.wyborcza.pl/... 400 tys. to przy tym pikus.
~ kierownik
9 miesięcy temu ocena: 90%  2
tylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana wieża zaraz spłonie, a jak nie to zarówno wieża jak i okolica pokryją się warstwą śmieci (jak np Gęsia Góra, wieża nad Drużnem itp. ) Ogólnie to Super pomysł
odpowiedz oceń komentarz 19 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ łowczyni widoków
9 miesięcy temu ocena: 88%  1
Krzysiu super pomysł.
odpowiedz oceń komentarz 15 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.