› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Wydajemy ponad 2 miliony na walkę z alkoholizmem w Elblągu

› dzieci i rodzina ponad rok temu    24.08.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Wydajemy ponad 2 miliony na walkę z alkoholizmem w Elblągu

W Elblągu, tak jak w każdym innym mieście prowadzone są działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Kwota przeznaczana na te działania rośnie z roku na rok wraz ze sprzedażą alkoholu. W 2015 wydanych na te cele zostanie 2,2 miliona złotych.

Każda gmina, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma obowiązek powołania Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jej głównym zadaniem jest opracowanie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz inicjacja, monitorowanie i ocenianie działań profilaktycznych i interwencyjnych. Komisje orzekają o przymusowym leczeniu osób uzależnionych od alkoholu, zajmują się kontrolą sprzedaży alkoholu oraz opiniują i kontrolują wydawanie zezwoleń na handel alkoholem. 

Przeciwdziałanie alkoholizmowi obejmuje między innymi walkę z chorobą alkoholową, pomoc rodzinom uzależnionych, profilaktykę, psychoterapię, upowszechnianie wiedzy o nałogu i leczenie odwykowe.  Na to wszystko idą pieniądze z podatku związanego z wydawaniem zezwolenia na sprzedaż alkoholu – tzw. „korkowe”, czy też „kapslowe”. W 2015 roku zgodnie z planem będzie to 2,2 miliona złotych. 

- Środki finansowe za realizację zadań określonych na dany rok w Programie, planowane są na podstawie dochodów pozyskiwanych z opłat za wydawane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W roku 2015 planowane wpływy to kwota 2.200.000 zł. - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Jeszcze do niedawna w wydatkach była ujęta dość kontrowersyjna pozycja, która dotyczyła zakupu opału dla osób i rodzin dotkniętych i zagrożonych alkoholizmem. Przeznaczane na to było około 120 tys. złotych rocznie. Rodziło się wówczas pytanie, czy takie działanie nie ułatwia dostępu do alkoholu, gdyż zamiast na opał, dana osoba mogła kupić alkohol.

- W roku bieżącym nie zaplanowano w Programie zadania związanego z zakupem opału dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.  -  zapewnia nas Joanna Urbaniak. 

Mimo to, pojawiły są inne kontrowersyjne pomysły – np. dotowanie prawie 40 tys. złotych na imprezę Święto Chleba w 2015 roku. Zapis w uchwale brzmiał: „Organizacja i realizacja Elbląskiego Święta Chleba, skierowanego również do rodzin i osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych alkoholizmem”. Jednak i w tym przypadku, wzbudziło to wątpliwości wśród radnych, którzy mimo próby obronienia pomysłu przez Prezydenta, ostatecznie nie zaakceptowali dofinansowania wydarzenia środkami z funduszu alkoholowego. 

O ile na walkę z alkoholizmem należy wydać wszystkie pieniądze, które pochodzą z tytułu podatku od sprzedaży alkoholu, w przypadku narkomanii jest zupełnie inaczej. Środki na przeciwdziałanie narkomanii przeznaczane są tylko i wyłącznie z budżetu miasta. W tym roku wynoszą one 9 tysięcy złotych. Środki finansowe na rok bieżący w chwili obecnej są na etapie rozpatrywania ich wydatkowania. 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bartoszz
ponad rok temu ocena: 60%  1
Tyle pieniedzy dla tej patoligii ale nasi drodzy politycy mowia ze nie ma z tym problemu.... Wlasnie ze jest ty madra glowa. Posluchaj alkohol gonia tu stardadowo bo maja nowa hajsopralnue a spolecznosc zanika zanim znajdzie sie na dnie. Ja na to nie pozwole bo znam przyczyne. Wiecej niech spoleczenstwo pije bo maja wszedzie dostepny alkohol. Niech zrobia legalizacje maryski bo juz sie duzo nawidzialem tej patologii. Media ciszaaa bo stary nie zaplaci cichosza.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.