› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Z kamerą w Trutnowach i Żuławkach

› bieżące ponad rok temu    26.11.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Z kamerą w Trutnowach i Żuławkach fot. nadesłane

Na filmowe wycieczki po domach podcieniowych będzie można się wybrać już 29 i 30 listopada. – Tym razem zagościmy w Trutnowach i Żuławkach - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych",​ który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".

On jest malarzem, ona – prezesem Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie. Nic więc dziwnego, że ich dom podcieniowy jest wyjątkowy. Wyjątkowy także ​dlatego, że stworzyli w nim prywatne muzeum.

Elżbieta Skirmuntt - Kufel i Daniel Kufe​l mieszkają w Trutnowach (gm. Cedry Wielkie) w domu podcieniowym, w którym ​zachowała się reprezentacyjna dwupoziomowa sień.

- W domu od wielu lat są prowadzone prace remontowe i konserwatorskie, dlatego

​obecnie może on ​poszczycić się wspaniałym wyglądem -​ podkreśla Agnieszka Jarzębska.

Następny dzień to kolejna wycieczka. Tym razem do wsi Żuławki (gm. Stegna), gdzie widzowie będą mogli zwiedzić jeden z ​domów​ podcieniowych​. Znajdują się w nim np. ​szafy ścienne o klasycystycznych frontach.

- Odwiedzimy także Drewnicę,​ w której znajduje się jeden z ostatnich żuławskich

wiatraków​ i dom, w którym tuż po wojnie mieszkała rodzina poety Czesława Miłosza -​ dodaje Agnieszka Jarzębska.

Na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści powstałych​ w czasie projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych".

Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa od 20 do 30 minut.

Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.

To jeszcze nie koniec niespodzianek dla miłośników domów podcieniowych. Już w tę sobotę, 29 listopada, w Elblągu będzie można bliżej poznać domy podcieniowe z Żuław. Warto wziąć udział w dyskusji o tym, co należy zrobić, by ratować te zabytki. Warto także spotkać się z historykiem sztuki Jerzym Domino i Markiem Opitzem, fotografem, właścicielem domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.

Zgłoszenia udziału w spotkaniu i informacje - pod numerem tel.:​ 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl .

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.