› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Zapora wodna w Elblągu. Herezja czy szansa dla miasta?

› bieżące ponad rok temu    14.07.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 13 ocen 54 / 44%
A A A
2 zdjęćZapora wodna w Elblągu. Herezja czy szansa dla miasta? fot. nadesłane

Elbląscy włodarze i politycy, a także niektóre elbląskie media, nie widzieli w nim nic szczególnego, choć - przez lata - zachęcałem ich bardzo do realizacji tego przedsięwzięcia. Zachęcałem także później, w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta, w których uczestniczyłem również - jako kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców "Naszą Partią Jest Elbląg".

Wracam więc teraz ponownie do tej koncepcji z założeniem, iż pomysłem zainteresują się kandydaci na główny fotel w ratuszu i, że sami elblążanie podejmą temat w dyskusji, czy mini zapora wodna w Elblągu (taka mała Solina) jest możliwa i, czy jest to jakiś nowy pomysł na elbląską markę, którą mogłaby być np. turbina (Elbląg - to turbiny) zamiast „ślimaka”, jako nieakceptowanego przez mieszkańców aktualnego logo miasta. Ktoś powie, że pomysł na budowę zapory wodnej na Żuławach - gdzie wysokość terenu niewiele przekracza poziom morza a są takie miejsca, które leżą nawet poniżej (np.1, 8 m depresji w okolicach Elbląga) - jest nierealny. Ale Elbląg, to także Wysoczyzna (najwyższe wzniesienie - ponad 100 m), a przede wszystkim – w mojej koncepcji – rzeczka Babica, która przepływa głębokim wąwozem pomiędzy dzielnicami: Zawada i Modrzewina.

To właśnie ten niepozorny, ale dosyć bystry strumień, zbierający wody opadowe z części Elbląskiej Wysoczyzny, mógłby stać się źródłem gromadzenia i stałym dostawcą H2O, do tworzącego się zbiornika wodnego w wąwozie, ciągnącym się wzdłuż osiedla Nad Jarem i zamkniętego kilkumetrową zaporą, na wysokości trasy wiodącej na Modrzewinę (ul.Jana Pawła II). Różnica poziomu (spadku terenu) w jarze - od jego początku przy ul. Fromborskiej, do nowego mostu na Modrzewinę – mogłaby być zniwelowana poprzecznymi 2 – 3 kaskadami (stopniami wodnymi) jeszcze bardziej powiększającymi akwen i tak zaplanowanymi, aby bezpośrednio przed zaporą powstało największe i najszersze rozlewisko wodne.

Nie wysuwając na pierwszy plan czynnika retencyjnego budowli, choć może byłby on najważniejszym, to kaskadowe zalanie jaru, stworzy atrakcyjny – pod wieloma względami – akwen wykorzystywany przede wszystkim dla potrzeb miasta i jego mieszkańców. Sztuczny zalew z wodną zaporą - będącą ewenementem na Żuławach - stałby się atrakcją nie tylko, jako hydrologiczna budowla, ale także pełniłby funkcje społeczne i gospodarcze, których elementem byłaby również lokalna – mała elektrownia wodna. Zapora wodna z wbudowaną turbiną, jako przykład wykorzystania odnawialnego źródła taniej energii, to także – poza walorami turystycznymi i poznawczymi – element naukowy, nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Powstały miejski zalew, stałby się jednocześnie jednym z centrów rekreacyjnych i rozrywkowych, w którym pojawiłyby się miejsca widokowe na akwen i na zaporę, a wokół utworzone zostałyby miejsca kąpielowe oraz plaże. Pomosty i kładki łączyły by powstałe wysepki i fiordy na poszczególnych stopniach wodnych. Rowerowe alejki i piesze ciągi, przy których usytuowane byłyby punkty handlowo-gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i sportowego a także zagospodarowanie terenu wokół zalewu – uzupełniałyby, a sam zalew stałby się kolejną propozycją dla rozwoju sportów wodnych i zimowych, nie mówiąc już o wędkarstwie i obiektach turystycznych (pole biwakowe, kemping, hotel).

Możliwe byłoby też wbudowanie w w zaporę swoistego podwodnego akwarium a w otoczenie zalewu, namiastki botanicznego ogrodu. Koncept zawiera w sobie również efekt gospodarczy i wiąże się z utworzeniem kilkudziesięciu nowych (ok.150-200) miejsc pracy dla elblążan. Początkowo przy oczyszczeniu terenu jaru z zarośli, później przy pracach ziemnych i niwelacyjnych oraz porządkowych na obszarze przyszłego zalewu, a następnie poprzez budowę kaskad i zapory aż do stopniowego uruchamiania i zagospodarowywania całej sieci usługowo - handlowej. Firmy budowlane zwiększyłyby zatrudnienie na czas budowy.

Proponowana koncepcja budowy elbląskiej zapory, mogłaby być sfinansowana ze środków unijnych, jako że Unia Europejska wspiera tego typu programy, które nawiązują do ochrony środowiska naturalnego i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a sam projekt mógłby być zrealizowany w ciągu dwóch, trzech lat. Budowa zapory i elektrowni wodnej, posiada również swoje uzasadnienie w coraz większym zainteresowaniu się ludzi biznesu produkcją i sprzedażą energii elektrycznej na potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju, lub też, na potrzeby własne miasta np. na tanią komunikację miejską.

Zachęcam - nie tylko elblążan - do dyskusji w tej sprawie, do wyrażania swoich opinii, które potwierdziłyby, że stajemy się coraz bardziej społeczeństwem obywatelskim, że chcemy i mamy realny wpływ na możliwość współdecydowania oraz dokonywania zmian w środowisku, w którym żyjemy.

Edward Pukin

ilość zdjęć 2 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 997
ponad rok temu ocena: 0%  13
czekam na pomysł Pana Pukina na lokalizację skoczni narciarskiej,może nie do lotów ale minimum średnia krokiew,okolice Kaufland? albo tok kolarski-okolice Lidl ,Pan Edzio na pewno ma inne ciekawe pomysły-już kiedyś miał w firmie , którą zarządzał....
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czytelnik Kanalii
ponad rok temu ocena: 50% 12
997 zanim coś jeszcze kiedyś napiszesz, zajrzyj najpierw poniżej do wpisu o BURAKACH, bo nie znasz człowieka. Daleko Ci do Pana Edwarda. Spółdzielnię uratował od upadłości a czekoladowa komórka to jego patent. Teraz pisze książki. Poczytaj, a bedziesz madrzejszy.
~ tt
ponad rok temu ocena: 71%  11
Brawo. Proszę przedstawić prezydentowi swój pomysł, przedstawić głowne założenia projektu i poprosić o oficjalny komentarz, który można by opublikować na tym portalu
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ matka
ponad rok temu ocena: 78%  10
Bardzo dobry pomysł ! Malkontenci zawsze poszukają problemów bo oni tylko mówią, piszą bo to sprawia im radość. To nieudacznicy źyciowi - im się nic nie chce a kogoś krytykować..... no cóź
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ g69
ponad rok temu ocena: 0%  9
Wariat to nspisal?
odpowiedz oceń komentarz 0 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agricole bank
ponad rok temu ocena: 0%  8
A co ty masz do wieku.89 lat to jeszcze moze popływac troche w dlugach
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ To był test dla Elblążan, czy umieją myśleć przyszłościowo i perspektywicznie....
ponad rok temu ocena: 64%  7
...okazało się, żde Elblążaki to BURAKI. Człowiek z inicjatywą, ale ludzi myślących się w Elblągu gnoi i sprowadza do parteru. problem Elbląga, czemu u nas nic nie ma? Bo, właśnie, ludzi z otwartym umysłem, jak pan Pukin ( podziwiam go za to, ze mimo jego wieku , coś mu się chce robic dla innych), się sprowadza do partetu. Bylejakość to norma w Elbągu, i chozby skały srały, tu się nic nie zmieni, jeśli, ktoś -prezydent, nie porwie do lotu światłe umysły, które jeszcze pozostały w Elblagu, a jest ich z roku na rok coraz mniej, bo....wyjeżdżają, bo są nie doceniani.
odpowiedz oceń komentarz 16 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ frc
ponad rok temu ocena: 36%  6
Pomysł całkiem całkiem...ale raczej przeciągnął bym całą inwestycję w miejsce ciepłej...
odpowiedz oceń komentarz 5 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ss
ponad rok temu ocena: 20%  5
na okrężnej dawniej był młyn wodny... są tam pozostałości 8m spadu.
odpowiedz oceń komentarz 2 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ekomew
ponad rok temu ocena: 69%  4
Problemu nie ma kwestia woli UM. Takie sprawy załatwiamy w całej Polsce bez problemu. Jeśli właściciele gruntu i UM wyrażą zgodę taki projekt można zrealizować. Swojego czasu forsowałem projekt elektrowni wodnych przy basenie na rz. Kumiela. Nic z tego nie wyszło gdyż uzyskano dotacje na regulację rzeki kumiela i właściciel wody odmówił budowę elektrowni. Miały być to 2 obiekty pokazowe koedukacyjne i wizytówka firmy. Jeśli będzie inicjatywa miasta aby zrobić obszar do wypoczynku (basen zlikwidowali) to nie ma problemu z realizacją tego. www.ekomew.pl...
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tylko Elbląga żal!
ponad rok temu ocena: 65%  3
Oczywiście, że herezja niestety nie pierwsza ale mam nadzieje ostatnia opublikowana przynajmniej na tym portalu. Cóż może zaoferować człowiek zgorzkniały, który cóż takiego dokonał w swoim życiu? Wciąż krytykuje i poucza? Mnie ciekawi jedno jego oświadczenie ile on sam wydał na kampanie w wyborach przyśpieszonych jako kandydat na prezydenta oraz jakie są jego relacje dzisiaj z jego niedawnymi partnerami? Znam wielu co napisało po kilka książek i nie uważają się za pisarzy ten uważa się za pisarza i członka stowarzyszenia literatów-pytanie retoryczne ciekawe jak długo?
odpowiedz oceń komentarz 20 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ok
ponad rok temu ocena: 76%  2
Moim zdaniem lepiej wypromować pętlę żuławską i uderzyć w turystykę żeglarską, z wykorzystaniem słynnych na cały świat pochylni. zróbmy takie drugie mazury- tam pływa 100tys łódek- to duży klient!
odpowiedz oceń komentarz 13 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tadeusz
ponad rok temu ocena: 69% 1
Jedno drugiemu nie przeczy, przy czym pętla żuławska i żeglarstwo służy tylko określonej grupie osób najczęściej bogatych, natomiast projekt autora słuzyć bedzie wszystkim mieszkańcom Elbląga i jeszce przyniesie efekt ekonomiczny (np.własny prąd). Popieram takie pomysły ludzi chcących coś zrobić dla miasta.
oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.