› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
I co zrobić? Kierownik wpłacił dwa klocki na kampanię i co mu zrobią? ~ smutne miasto Proszę sobie obejrzeć harmonogram zajęć na krytej pływalni przy ul. Robotniczej ~ PatWszystko zależy od godziny, ale jak są szkoły to jest po pływaniu. ~ motylChodzę na basen w godz. 12.20 -15.00 i na ogół są w tym czasie 2-3 tory wolne ~ maka47Jest naprawdę żle. Chodzę na basen co tydzień iciągle tory zajęte ~ nonaDzieci też są mieszkańcami tego miasta. ~ wswChodzę na basen regularnie, faktycznie jest czasami trochę tłoczno po 3 - 4 osoby na torze, ale... ~ loopTo miał być basen dla mieskańcow, a nie na jakieś zawody. ~ AntyProponuje wygonić wszystkie szkółki, wtedy tory będą wolne. Wasze dzieci nie będą umiały... ~ Tomek Mieszkam w pobliżu tej niecki. Mógłbym w klapkach nawet tam iść ale nie chodzę. Woda zimna i... ~ Bartoszz Z zajęciem torów to prawda. Są grupy, które zajmują jednocześnie trzy tory. Pod nadzorem... ~ ArturTy maruda jak nie masz gdzie popływać bo tory są zajęte przez dzieci to sobie na rzece Elbląg... ~ ObserwatorChodzę na basen regularnie 2 razy w tyg. Jeszcze nie miałem sytuacj zeby nie udalo mi sie... ~ UziBrawo za poruszenie tematu. Problem jest. Harmonogram ze strony internetowej odnośnie zajetosci... ~ Kozka No rzeczywiście kultura.. Pismo zaczynające się od zwrotu Brudasie. Jestem ciekawa kto te... ~ Oburzona Łaża nie wiadomo gdzie w centrum, idzcie pod most na Modrzewinę tam to syf jest straszny i wielu... ~ elblążaninBłagam zajrzyjcie od strony ogrodu na wysokości przed posesją Łódzka 30 ~ potrzebna interwencjaZapraszam na parking przy ul. Kwiatkowskiego jedno wysypisko śmieci. Ciekawe komu wystawią mandat... ~ qaz

Zarządca straszy mieszkańców. W klatkach wiszą ostrzeżenia

› bieżące ponad rok temu    30.08.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 43 ocen 30 / 60%
A A A
Zarządca straszy mieszkańców. W klatkach wiszą ostrzeżenia fot. Bartłomiej Ryś

Na klatkach bloków zarządzanych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych w Elblągu pojawiły się pomarańczowe kartki. ZBM straszy mieszkańców sankcjami karnymi w przypadku gdyby zdecydowali się na rozmowy z firmami konkurencyjnymi.

W dobie gospodarki opartej na zasadach konkurencji, dodajmy uczciwej konkurencji, nikogo już nie dziwi fakt porównywania ofert różnych usługodawców oraz wyboru tej najbardziej atrakcyjnej. Różne podmioty próbuję jednak bronić się przed taką sytuacją, sięgając po różne chwyty.

Czy w przypadku Zarządu Budynków Mieszkalnych mamy właśnie do czynienia z sytuacją, gdy zarządca, strasząc mieszkańców, próbuje zachować monopol na swoje usługi?

Takie działania ZBM mocno zdziwiły naszego Czytelnika, który przesłał do nas list w tej sprawie.

Jakiś czas temu na klatce schodowej domu w którym mieszkam przy ul. Diaczenki pojawiło się ogłoszenie administracji naszego budynku – uznane najwyraźniej przez jego autora za niezwykle ważne, bo wydrukowane na rzucającym się w oczy pomarańczowym tle.

Po jego przeczytaniu uśmiechnąłem się z politowaniem i przestałem zwracać na nie uwagę. Do powrotu do tej sprawy nakłoniły mnie pytania moich sąsiadów oraz znajomych zamieszkałych w innych budynkach w tej samej administracji, zwłaszcza osób starszych, zdezorientowanych i trochę wystraszonych. Sprawdziłem kilka adresów na ulicy Robotniczej, Brzeskiej i Browarnej i faktycznie w wielu klatkach schodowych odnalazłem takie same, groźnie brzmiące ogłoszenia, skierowane do mieszkańców. Autor tych rewelacji twierdzi, że właściciele aby rozmawiać o swojej własności jaką są budynki wspólnot mieszkaniowych, potrzebują zgody administracji tych budynków, a rozmowy mogą prowadzić wyłącznie na zebraniach w siedzibie administracji i wyłącznie w jej obecności. W przeciwnym razie naruszane są bliżej nie określone normy kodeksu wykroczeń. Ta totalna bzdura jest niczym więcej jak próbą zastraszenia, wprowadzenia w błąd oraz wręcz ubezwłasnowolnienia właścicieli mieszkań. Zadziwiające jest to, że w tym samym czasie co „pomarańczowa kartka” na mojej klatce schodowej pojawił się w jednym z elbląskich portali internetowych baner reklamowy tej firmy, zachęcający do współpracy, poprzedzonej jak sądzę najpierw rozmową zainteresowanych właścicieli z przedstawicielami reklamującej się firmy.

Taka ewentualna rozmowa – oczywiście pod nieobecność, bez zgody i wiedzy aktualnej administracji potencjalnych nowych klientów – oczywiście nie narusza już żadnych norm kodeksu wykroczeń. I jeszcze jedno. Po kliknięciu w baner reklamowy można było odczytać pełną „ofertę współpracy skierowaną do wspólnot mieszkaniowych”. Moją uwagę przykuło kilka zdań z pogranicza marketingu i jedno, które mogę określić jako reklama negatywna: „Ponadto pragniemy podkreślić, że zarządzanie i administrowanie Wspólnotami Mieszkaniowymi (w oryginale napisane z błędem gramatycznym) jest podstawowym profilem naszej działalności, a nie jak to jest w przypadku niektórych firm, przy okazji innego rodzaju działalności”. Zarówno wywieszanie takich ogłoszeń z nieprawdziwymi informacjami o sankcjach prawnych, jak i takie formułowanie własnych reklam dziwi (…).

Udało nam się ustalić, że za decyzją o wywieszeniu takich informacji na klatkach schodowych stoi prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych – Jerzy Giereś. Niestety od czwartku nie udało nam się z nim skontaktować. Pracownicy ZBM nie chcą zaś się w tej sprawie wypowiadać. Podczas ostatniej z prób kontaktu, poproszono nas o wysłanie pytania...mailem. Tak zrobiliśmy. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (43)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Agent
ponad rok temu 43
http://www.provisor.pl...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ????
ponad rok temu ocena: 67%  42
A to niby spółdzielnie są takie złe a tu kapitalista bez nadzoru " kręci lody" ???
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyżyn
ponad rok temu ocena: 45%  41
ciekawą sprawą jest fakt ,iż obecny pan wice prezydent przekazał swoją pałeczkę dla syna ,nie pytając się wspólnot ,czy my mamy ochotę ,na takiego zarządcę ,nowego Zarządcę ,nie informując wspólnot o zmianach . sprawa odbyła się po cichutku ,i mało kto wiedział ,kto nowym będzie , przecież to wspólnoty płaca wynagrodzenie zarządcy ,i jego obowiązkiem ,powinna być informacja ,dla wszystkich o zmianach ,mamy prawo o takich sprawach wiedzieć ,,,,czyż nie zostało złamane prawo ,,,???
odpowiedz oceń komentarz 5 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prawnik_lewy
ponad rok temu ocena: 75% 40
tak nawet dwa prawa i jedno lewe! Głupich nie sieją a sami się rodzą - z kim masz podpisaną umowę z firmą czy z młodym Hajdukowskim??? Nie wiesz to piszesz co ci pod palec wlazło !!Myśl !!!
~ lokatorka
ponad rok temu ocena: 64%  39
Właśnie o to chodzi że nie chcemy być dalej okradani tylko chcemy mieć swobodne prawo zmiany dotychczasowego zarządcy
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prokurator_czeka
ponad rok temu ocena: 67% 38
Skoro wiesz, że cie okradł to dlaczego jeszcze nie złożyłaś wniosku do Prokuratury o ściganie a jak nie to nie wiesz sama co piszesz byle tylko coś chlapnąć i popluć.
~ werny-hory
ponad rok temu ocena: 50%  37
ludzie - po co to bicie piany? Jak chcą nie poszukają sobie zarządcy nowego - tylko jak ich jeden lub jedna z drugim okradnie z kasy - to się obudzą z ręką w nocniku - wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów. A takich nawet w Elblągu nie brakuje - otwierają firmę - (całe biuro to teczka i biurko w wynajętym pokoju) ogłoszenia ładne, oferta super - ale.... Właśnie to ale - w końcu powierzycie im swoje ciężko zapracowane pieniądze i majątek!! I nie zdziwcie się jak pewnego dnia nie będzie ani biura, ani pieniędzy a wspaniałej pani ani wspaniałego pana zarządcy. Już słychać o tym w Polsce.
odpowiedz oceń komentarz 11 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kubuś Puchatek
ponad rok temu ocena: 88% 36
Głupszego komentarza dawno nie było - bardzo kompatybilny z "pomarańczową karteczką". Zamiast straszyć weźcie się do roboty.
~ beta
ponad rok temu ocena: 90%  35
odp. do alfa: zapachniało mocno zatwardziałym ZBM-owcem. xyz ma rację próbują nas zastraszać żebyśmy nie zmieniali zarządców na lepszych bo im kasiora ucieka. A swoją drogą może redakcja elblag.net zwróciłaby się do rzecznika praw obywatelskich czy wywieszanie takich kartek z pogróżkami nie jest łamaniem prawa?
odpowiedz oceń komentarz 19 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyżyn
ponad rok temu ocena: 71% 34
oczywiście masz racje dużo wspólnot od nich odeszła ,,bo miała już dość ,,,nie dość ,że wspólnoty nigdy nie mogą się niczego doprosić ,to jeszcze łaska że coś zrobione ,,o wszystko trzeba się kłócić ,,, my już mamy nowego zarządcę ,który na zebraniach uczestniczy i z nami rozmawia ,jest po prostu człowiekiem ,który potrafi rozwiązywać problemy ,,mamy wgląd do konta wspólnoty ,i wiemy ,co miesiąc jak wygląda sytuacja finansowa ,a u nich nic nie było ,,tylko ,nic nie macie ,,i te przerażające rozliczenia roczne ,to horror był ,,,dzięki Bogu że to już koniec
~ mieszkaniec e-ga
ponad rok temu ocena: 33% 33
do Wyżyn a na kogo zmieniliście? Może sami skorzystamy
~ alfa
ponad rok temu ocena: 35%  32
do ~xyz Ciekawski tobie ladnie odpowiedzial na twoje pytanie, szkoda tylko ze na tej ulotce Zarzadca p. Gieres nie podal konkretnych nazwisk "pseudozarzadcow", ktorzy to nagabuja ludzi na klatkach i nie tylko...
odpowiedz oceń komentarz 8 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 82% 31
oczywiście,że ja również nie chcę żeby moją nieruchomością zarządzał jakiś nieuk, ale to ja decyduję kogo wybiorę na swojego zarządcę.Z tego co się orientuję ZBM jest jedną z tych firm które dostały w " prezencie" z UM wiele wspólnot w tym moją i mam prawo się z tym nie zgadzać bo na rynku pojawia się coraz więcej lepszych zarządców których bym widział chętnie u siebie.Są profesjonalni, uczciwi i mają prawo funkcjonować na rynku i się reklamować na wiele różnych sposobów
oceń komentarz 18 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ alfa
ponad rok temu ocena: 43% 30
napisales xyz : " .Są profesjonalni, uczciwi i mają prawo funkcjonować na rynku i się reklamować na wiele różnych sposobów"... ha ha. Czlowieku a ty myslisz ze p. Gieres to tak sobie napisal ogloszenie??? Wlasnie przed takimi PRO klatkokrazcami ostrzega...ehh szkoda mi klawiatury....ide na orlika P.S masz nogi?? bo domniemam ze nie tylko masz mozg...przejdz sie po Zarzadcach zbierz oferty i wtedy dzialaj. A ci wszyscy co laza i nabieraja ludzi na swoje oczy i sytuacje w poprzedniej pracy przegon w p***u!!!
oceń komentarz 9 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 94%  29
do ~`ciekawski.... oczywiście, że nie o to chodzi kto kim jest ale o to kto i jak działa zgodnie z prawem i jakich metod używa, a to już duzo daje do myślenia
odpowiedz oceń komentarz 16 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 84%  28
U mnie na klatce też pojawiła się "pomarańczowa karteczka", której zadaniem jest nic innego jak próbą zastraszenia nas mieszkańców ( właścicieli lokali ) przed zamiarem zmiany zarządcy, choćby był on nieudolny i mało profesjonalny w swoich działaniach.Tym pseudo zarządcom myli się kto jest dla kogo, oni dla nas czy my dla nich i nie rozumieją że to my decydujemy kogo chcemy by zarządzał naszą nieruchomością.Wiem że chwytają się wszelkich możliwych sposobów aby nam właścicielom utrudnić zmianę zarządcy co w wielu przypadkach jest jawnym naruszeniem przepisów prawa oraz naszych praw i swobód. Dlaczego brak jest informacji,że ZBM to firma której do niedawna prezesem był obecny wiceprezydent a wiceprezesem jest obecnie jego syn?
odpowiedz oceń komentarz 21 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawski...
ponad rok temu ocena: 35% 27
A jakie to ma znaczenie że wiceprezesem jest syn wiceprezydenta ? Widać że tak naprawdę nie chodzi o jakość zarządzania tylko o to kto kim jest. Od razu widać, że ktoś ludzi ostro nakręca. Konkurencja nie śpi...
oceń komentarz 7 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jan marian rakieta
ponad rok temu ocena: 77%  26
tak to jest kilku zarządców DOSTAŁO za darmo od urzędu miasta w zarządzanie nieruchomości i czują się jakoby to była ich własność . Drugą ważną sprawą jest ODWOŁANIE TAKIEGO zarządcy to prawdziwa droga przez męke...
odpowiedz oceń komentarz 24 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 26%  25
Widać, że czytanie ze zrozumieniem wielu ludziom jest obce. Przecież to jest tylko ostrzeżenie przed wszelkiego rodzaju naciągaczami, domokrążcami a nie jakiś zakaz. Zarządca chciał dobrze zrobić mieszkańcom ostrzegając przed takimi nieuczciwymi usługodawcami a nie kumaci ludzie zrobili z tego aferę.
odpowiedz oceń komentarz 7 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ble ble
ponad rok temu ocena: 90% 24
Naczelny krytyku chyba nie wiesz tego ze taki jak to ty piszesz domokrązca nic nie zrobi z jednym czy dwoma a nawet trzema właścicielami.Do tego trzeba większości (kworum).Ludzie maja prawo rozmawiać o tych sprawach na klatce,nikt im tego nie zabroni.
oceń komentarz 18 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zainteresowany
ponad rok temu ocena: 5% 23
Zgadzam się z tym co pisze naczelny krytyk a ty ble ble wiedz, że można z dwoma właścicielami zrobić bardzo duuuużo. Wiesz co to jest pełnomocnictwo? Tak właśnie to działa dwóch właścicieli plus kilka pełnomocnictw i już jest zmiana Zarządcy. I właśnie o tym powinno się przestrzegać. Może autor tego artykułu powinien popytać innych Zarządców czy też mają taki sam problem jak ten który wywiesił ogłoszenie. Może diabeł tkwi w szczegółach.
oceń komentarz 1 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jo jo
ponad rok temu ocena: 81% 22
Jeśli jest dobry zarzadca to się go nie zmienia.Jesli ludzie chcą zmienić zarządcę to świadczy to o tym ze nie są zadowoleni z zarządzania.Proste i nie należy doszukiwać się innych powodów.Niech zarządcy nie myślą ze mają wspólnoty DOŻYWOTNIO
oceń komentarz 17 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ someone
ponad rok temu ocena: 86% 21
zgadzam sie z "zainteresowanym". Ludzie uwazajcie komu i na co dajecie pelnomocnictwa!!! Znam przypadki, ktore wspomnial "zainteresowany".
~ aborygen
ponad rok temu ocena: 78%  20
bhabhabhabhabha cos sie poperdolilo prezesunciowi,od kiedy to jest zakaz zmiany zarzadcy nieruchomosci??umowy zawierane na zarzadzanie nie sa "BEZTERMINOWE",kazda umowe o zarzadzanie mozna wypowiedziec,zrobic zebranie,uchwale podjac i DO WIDZENIA,jak to ktos kiedys powiedzial "na układy nie ma rady" ZBK boi sie o stolki,na rynku jest tyle firm zarzadzajacyh nieruchomosciami ze z pewnoscia ZBK mozna zlikwidowac,po co utrzymywac darmozjadow..................
odpowiedz oceń komentarz 14 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ u
ponad rok temu ocena: 73% 19
baranie to jest ZBM a nie ZBK naucz sie czytać
~ zainteresowany
ponad rok temu ocena: 71%  18
Bardzo dobre ogłoszenie Panie Zarządco...zgadzam się i też myślę, że na TYCH ludzi trzeba uważać. Pozdrawiam konkurencję.
odpowiedz oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wlasciciel WM
ponad rok temu ocena: 27%  17
Hehe...oj pieniacze. Potraficie tylko ubic piane. Ogloszenie nie ma na celu zastraszenia kogo kolwiek . Jest to informacja dotyczaca nagabywania ludzi, ktore bardzo czesto odbywa sie zazwyczaj na klatce schodowej. Na rynku elblaskim jest kilku Zarzadcow, maja oni swoje biura wiec jesli macie ochote spotkac sie i porozmawiac idzcie do biur. Pzdr...ludzie troche luzu.
odpowiedz oceń komentarz 6 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BitCoiner
ponad rok temu ocena: 94%  16
Info o tym wałku już poszło w Polskę. Ciekawe czy zdąży odpisać zanim mu się do tyłka dobiorą :D
odpowiedz oceń komentarz 16 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ licencjonowany Zarzadca Nieruchomosciami
ponad rok temu ocena: 16%  15
Czemu redakcja elblag.net nie umiescila mojego komentarza na stronie artykulu? Powtorze pytanie: Czy autor artykulu rozumie co znaczy uczciwa konkurencja w branzy Zarzadcow nieruchomosciami?? Czekam na odpowiedz, pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 3 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Opdpowiedź
ponad rok temu 14
Uuuu watch out we've got a badass over here! :D
~ jupidu
ponad rok temu ocena: 96%  13
Tylko wytrwałość i determinacja mieszkańców pozwoli im uwolnić się od takich "Zarzadców" Ludzie macie na to prawo nie bójcie się,zbierajcie podpisy wybierzcie z posród właścicieli kumatego człowieka który tym pokieruje i do boju.My to przeszliśmy i jest dużo dużo lepiej a przedewszystkim transparentnie i taniej!
odpowiedz oceń komentarz 22 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wertyl
ponad rok temu ocena: 94%  12
a który to paragraf kodeksu wykroczeń niby jest łamany? parodia ogłoszenie
odpowiedz oceń komentarz 17 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ licencjonowany Zarzadca Nieruchomosciami
ponad rok temu ocena: 29%  11
Rozumiem, ze autor artykulu wie co to jest uczciwa konkurencja wsrod Zarzadcow nieruchomosciami?? Czekam na odpowiedz. Pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz 6 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pan Giereś ma zaprzyjażnioną z nim firmę budowlaną, więć....
ponad rok temu ocena: 85%  10
...bujcie się mieszkancy. Jeśli kupicie drzwi lub okna lub nawet puszkę farby gdzie indziej, to pan Giereś będzie nie zadowolony i pogrozi wam palcem lub nawet do sądu poda. Taki to wasz "dobry "WÓjcio-prezesuncio:)
odpowiedz oceń komentarz 23 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 87% 9
Doprosić się o coś zarządcy to trzeba stracić kupę nerwów.
oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zarządca zapomniał, że to Wy, mieszkancy dajcie mu pracę.
ponad rok temu ocena: 80%  8
Coś się panu Giereś w główce POprzewracało. Mieszkancy, zbierzcie się w kupę, zwołajcie zebranie i...uchwałą uwalcie prezesika, niech idzie na zasiłek dla bezrobotnych, proste?
odpowiedz oceń komentarz 28 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 76% 7
Czas najwyźszy i dla pana prezesa i dla administratorek niektórych.
oceń komentarz 13 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urnochód
ponad rok temu ocena: 91%  6
Teraz oczekuję komentarza wszystkich z grupy referendalnej, wolnego elbląga i byłych członków ruchu palikota oraz wszystich co nazwał wilk "...wszami i gnida..." którzy to pomogli mu zostać prezydentem! Oczekuję komentarza kraśniańskiego wielkiego radce prawnegi i pukina poeta, wierszo pisarza i pseudofelietoniste, którzy razem ze Szwedem poparli w drugiej turze Wilka?! Czekam na głos Lewandowski, który stał się tubą propagandową pajaców do czego doprowadziliście oszołomy?
odpowiedz oceń komentarz 20 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do@urnochód od ABW
ponad rok temu ocena: 12% 5
Wiemy kim jesteś i znamy Twoje IP. I co Ty na to?
oceń komentarz 2 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urnochód
ponad rok temu ocena: 33% 4
no to pocałujcie mnie w d...e
~ bleble
ponad rok temu ocena: 40% 3
oj tam zaraz se)( - wyluzuj
~ mayk
ponad rok temu ocena: 77%  2
Zmienić zarządcę będzie taniej oni nie są właścicielami mieszkań posadzki polecą w
odpowiedz oceń komentarz 23 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elg.
ponad rok temu ocena: 85%  1
Boją się o stołki to straszą ludzi nieroby.
odpowiedz oceń komentarz 22 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.