fot. archiwum elblag.net
Poniżej publikujemy stanowisko przesłane przez Marię Kosecką i Halinę Sałatę, radne rady Miejskiej w Elblągu. Dotyczy ono propozycji zmian w „Zasadach wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Elbląg”.
Chciałabym w tym temacie przedstawić opinię wypracowaną wspólnie z kol. Haliną Sałatą, z którą pracujemy w Społecznej Komisji Mieszkaniowej. W celu przybliżenia Szanownej Radzie problematyki mieszkaniowej chciałybyśmy przedstawić kilka informacji z prac tego zespołu.
W bieżącym roku Społeczna Komisja Mieszkaniowa odbyła 9 posiedzeń. Łącznie rozpatrzono 307 spraw mieszkaniowych Elblążan.
W IV kwartale jak każdego roku, rozpatrujemy wnioski o przyznanie mieszkania z zasobów komunalnych (do remontu i socjalnych) oraz o zamianę mieszkania ze względu na niepełnosprawność najemcy lub/i członków rodziny.
W IV kwartale br. Komisja rozpatrzyła łącznie 160 wniosków o przyznanie mieszkania i sporządziła projekt list przydziału lokali. Sporządzenie list było poprzedzone przeprowadzeniem rozmów z 27 wnioskodawcami, na ich prośbę.
Na projektach list przydziału i zamiany mieszkań na 2018 rok, umieszczono łącznie 78 wnioskodawców, w tym na liście:
- przydziału mieszkań do remontu – 62 osoby,
- przydziału mieszkań lokali socjalnych – 7 osób,
- zamiany mieszkań ze względu na niepełnosprawność – 9 wnioskodawców.
Po uwzględnieniu (odjęciu) wnioskodawców umieszczonych na listach, według stanu na dzień 7 listopada 2017 roku, w Referacie Spraw Mieszkaniowych zarejestrowanych było 141 wniosków o przyznanie mieszkania, w tym:
- 83 wnioski na lokale do remontu (w tym 31 niezaktualizowanych w 2017 roku, 52 aktualne),
- 58 wniosków na lokale socjalne (w tym 22 niezaktualizowane w 2017 roku, 36 aktualnych).
Z powyższych danych wynika, że aktualnych pozostało łącznie tylko 88 wniosków. Przy czym wśród oczekujących na lokale socjalne dominują obecnie osoby samotne – 39 osób (rodzin - 13). Na uwagę zasługuje również fakt niezaktualizowanie aż 53 wniosków.
Ze względu na niespełnione kryteria w latach 2015-2017 nie przyjęto łącznie 309 wniosków osób ubiegających się o mieszkanie:
- w 2015 r. – 103 odmowy,
- w 2016 r. – 98 odmów,
- w 2017 r. – już 108 odmów.
Dlatego też już wcześniej, członkowie Komisji, postulowali zmianę kryteriów uprawniających do ubiegania się o mieszkanie komunalne, na bardziej korzystne. Według naszych analiz pozwoliłoby to na zwiększenie liczby przyjętych wniosków co najmniej o 30 %. Nie staniemy wówczas przed faktem, że za rok praktycznie nie będziemy mieli wystarczającej liczby osób do umieszczenia na liście przydziału mieszkania do remontu. I to przy bardzo dużych potrzebach mieszkaniowych. Dlatego też rekomendujemy zmiany w tym zakresie w przedstawionym projekcie uchwały „Zasadach wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Elbląg” i czujemy się ich współautorami.
Członkowie Komisji na przestrzeni ostatnich lat (jak i wcześniej) wnikliwie analizują sytuację mieszkaniową i życiową naszych mieszkańców ubiegających się o lokale mieszkalne. Zauważono niepokojącą tendencję spadku liczby wniosków spełniających obecnie obowiązujące kryteria uprawniające do przydziału mieszkania. Powyższa analiza wskazuje między innymi na migrację ludzi młodych z naszego Miasta, do innych miejscowości i zagranicę, aby poprawić swoje warunki bytowania.
Aby przynajmniej część ludzi młodych zatrzymać winniśmy pilnie przeanalizować realizowaną przez Miasto politykę mieszkaniową i wyciągnąć odpowiednie wnioski: bez nowego budownictwa komunalnego, społecznego (w ramach ETBS), przyspieszenia działań w kierunku przystąpienia do rządowego Programu Mieszkanie Plus – migracja młodzieży się nie zmniejszy.
Maria Kosecka
Halina Sałata
Radne
Rady Miasta Elbląga