› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Zawieszenie działalności gospodarczej. Recepta na kryzys w firmie?

› bieżące ponad rok temu    4.02.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Zawieszenie działalności gospodarczej. Recepta na kryzys w firmie?

Czy własna działalność jest dziś gwarancją sukcesu? Prognozy gospodarcze studzą optymizm i pokazują, że w dobie kryzysu nic nie jest pewne, a działalność gospodarcza może przestać przynosić dochody. Jak temu zaradzić? Co zrobić, gdy kryzys dotknie również naszą firmę?

Jednym z rozwiązań jest zawieszenie działalności gospodarczej na pewien okres i wznowienie jej na określonych zasadach. Poniżej przedstawiamy kilka informacji przydatnych w tym procesie.

Warunki

Działalność gospodarcza może być zawieszona w dowolnym momencie. W przypadku prowadzenia działalności w różnych formach prawnych, zawieszona może być jedna z tych form. Gdy mamy do czynienia ze spółką cywilną, warunkiem jest zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników. Co więcej możliwość ta jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy nie będą zatrudniać pracowników w ramach zawieszonej działalności.

Gdy już podejmiemy decyzję, informacja o zawieszeniu działalności musi być przekazana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawieszenia, a najlepiej z pewnym wyprzedzeniem.

Na jak długo można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej? Prawo przewiduje okres od 30 dni do 24 miesięcy. O długości ewentualnego zawieszenia decyduje przedsiębiorca. Ma on też prawo do kilkukrotnego zawieszenia tej samej działalności, jednak w przypadku zawieszenia na okresy po sobie następujące, ich suma nie może przekraczać 24 miesięcy.


Prawa i obowiązki

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę pewne prawa i obowiązki. Może on w okresie zawieszenia działalności prowadzić czynności potrzebne do zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania sprzed daty zawieszenia działalności, a także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Ponadto przedsiębiorca może lub nawet musi brać udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem tej działalności gospodarczej. Prawem przedsiębiorcy jest również osiąganie przychodów finansowych, nie tylko z działalności prowadzonej przed zawieszeniem, ale również z innych źródeł. Musi on poza tym liczyć się z możliwością kontroli ze strony państwa.


Wznowienie działalności

A co dalej? Gdy okres zawieszenia działalności dobiegnie końca, przedsiębiorca ma dwie możliwości: wznowić działalność lub ją zakończyć. Tu również potrzebny jest wniosek, w przeciwnym razie po upływie 24 miesięcy od dnia złożenia wniosku o zawieszenie, wpis do Ewidencji zostanie wykreślony, a wnioskodawcy grozić będzie kara grzywny. Nim jednak dojdzie do ewentualnego wykreślenia, przedsiębiorca otrzyma pisemne wezwanie, z wyznaczonym 30-dniowym terminem na zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności.

Wniosek o wznowienie działalności należy przedłożyć organom ewidencyjnym, takim jak wójt, burmistrz czy też prezydent miasta. Dokonuje się tego nieodpłatnie, za pomocą takiego samego formularza jak w przypadku zawieszenia działalności.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ todok
ponad rok temu ocena: 100%  2
Po co zawieszać, ja przeniosłem ja do Anglii i nie muszę zawieszać. Opłaty są o wiele niższe.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ beata
ponad rok temu 1
ale jak to zrobic?przeciez to chyba niejest takie proste,bo takto kazdy by przeniosl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.