› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Zawieszenie działalności gospodarczej. Recepta na kryzys w firmie?

› bieżące ponad rok temu    4.02.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Zawieszenie działalności gospodarczej. Recepta na kryzys w firmie?

Czy własna działalność jest dziś gwarancją sukcesu? Prognozy gospodarcze studzą optymizm i pokazują, że w dobie kryzysu nic nie jest pewne, a działalność gospodarcza może przestać przynosić dochody. Jak temu zaradzić? Co zrobić, gdy kryzys dotknie również naszą firmę?

Jednym z rozwiązań jest zawieszenie działalności gospodarczej na pewien okres i wznowienie jej na określonych zasadach. Poniżej przedstawiamy kilka informacji przydatnych w tym procesie.

Warunki

Działalność gospodarcza może być zawieszona w dowolnym momencie. W przypadku prowadzenia działalności w różnych formach prawnych, zawieszona może być jedna z tych form. Gdy mamy do czynienia ze spółką cywilną, warunkiem jest zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników. Co więcej możliwość ta jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy nie będą zatrudniać pracowników w ramach zawieszonej działalności.

Gdy już podejmiemy decyzję, informacja o zawieszeniu działalności musi być przekazana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawieszenia, a najlepiej z pewnym wyprzedzeniem.

Na jak długo można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej? Prawo przewiduje okres od 30 dni do 24 miesięcy. O długości ewentualnego zawieszenia decyduje przedsiębiorca. Ma on też prawo do kilkukrotnego zawieszenia tej samej działalności, jednak w przypadku zawieszenia na okresy po sobie następujące, ich suma nie może przekraczać 24 miesięcy.


Prawa i obowiązki

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę pewne prawa i obowiązki. Może on w okresie zawieszenia działalności prowadzić czynności potrzebne do zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania sprzed daty zawieszenia działalności, a także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Ponadto przedsiębiorca może lub nawet musi brać udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem tej działalności gospodarczej. Prawem przedsiębiorcy jest również osiąganie przychodów finansowych, nie tylko z działalności prowadzonej przed zawieszeniem, ale również z innych źródeł. Musi on poza tym liczyć się z możliwością kontroli ze strony państwa.


Wznowienie działalności

A co dalej? Gdy okres zawieszenia działalności dobiegnie końca, przedsiębiorca ma dwie możliwości: wznowić działalność lub ją zakończyć. Tu również potrzebny jest wniosek, w przeciwnym razie po upływie 24 miesięcy od dnia złożenia wniosku o zawieszenie, wpis do Ewidencji zostanie wykreślony, a wnioskodawcy grozić będzie kara grzywny. Nim jednak dojdzie do ewentualnego wykreślenia, przedsiębiorca otrzyma pisemne wezwanie, z wyznaczonym 30-dniowym terminem na zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności.

Wniosek o wznowienie działalności należy przedłożyć organom ewidencyjnym, takim jak wójt, burmistrz czy też prezydent miasta. Dokonuje się tego nieodpłatnie, za pomocą takiego samego formularza jak w przypadku zawieszenia działalności.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ todok
ponad rok temu ocena: 50%  2
Po co zawieszać, ja przeniosłem ja do Anglii i nie muszę zawieszać. Opłaty są o wiele niższe.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ beata
ponad rok temu ocena: 0% 1
ale jak to zrobic?przeciez to chyba niejest takie proste,bo takto kazdy by przeniosl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.