› bieżące |
ponad rok temu
7.01.2022 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Nowy rok to okazja do budowania nowych zdrowych nawyków. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś od 2022 roku przeszedł na dietę wegetariańską albo wegańską. W końcu już od dawna wiadomo, że spożywanie mięsa nie jest dobre dla zdrowia człowieka, a co jeszcze ważniejsze - jest po prostu nieetyczne. Na szczęście obecnie nawet w popularnych marketach jest coraz większy wybór produktów roślinnych. Po co smakowitego możesz sięgnąć, by zaspokoić swój głód pysznych dań vege? Jakie zdrowe nawyki budować?
Po pierwsze - wcale nie musisz całkowicie rezygnować z mięsa. Na początek wystarczy, że tylko zredukujesz ilość spożywanego mięsa. Dzięki temu zmiana diety nie będzie dla Ciebie aż takim dużym wyzwaniem. Jeśli chcesz ułatwić sobie przechodzenie na dietę warzywną, to możesz też zdecydować się na jedzenie dań, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwierzęce mięso. Świetnym przykładem może być wegańskie mielone Garden Gorumet z Kaufland. Możesz wykorzystać je do przygotowywania zapiekanek i sosów... albo nawet burgerów. Jeśli nie masz czasu przygotowywać ich samodzielnie, to możesz też wybrać warzywne burgery marki U Jędrusia, które czekają na Ciebie w Auchan. Jeśli masz bliżej do Lidla, to tam z kolei możesz spróbować burgerów "chicken" Velmondo.
Bardzo ważne jest też to, że możesz też zastąpić zwykłe słodycze zdrowszymi ich wariantami. W Auchan kupisz czekoladę dla wegan, która smakuje tak jak klasyczna czekolada, ale do jej produkcji nie wykorzystano mleka krowiego. Dzięki temu jest zdrowsza i można jeść ją bez wyrzutów sumienia. Możesz też sięgnąć po pyszne wegańskie i wegetariańskie żelki Katjes z Lidla. To słodka przekąska, którą możesz wziąć sobie jako uzupełnienie lunchu albo włożyć dziecku do śniadaniówki. A kiedy będziesz mieć ochotę na coś wyjątkowo pysznego, możesz sięgnąć po torcik Choco delish z Lidla. To mrożony czekoladowy torcik, który jest pełen migdałów i orzechów laskowych. To pyszny deser, który jest wprost idealny, by serwować go do kawy z mlekiem kokosowym albo napojem sojowym.
Żeby przejść na zdrowszą dietę, możesz też wprowadzić zmiany w tym, co zabierasz ze sobą do pracy lub na uczelnię jako drugie śniadanie. I nie oznacza to wcale, że masz jeść wyłącznie warzywa i owoce. Przecież nawet kanapki mogą być vege! Swój ulubiony chleb przełóż pastą szpinakową z bakłażanem albo słonecznikową z pomidorami i curry, które kupisz w Auchan. Możesz też zdecydować się na hummus, który świetnie smakuje z pokrojonymi w plastry pomidorami i sałatą. Jeśli jednak lubisz kanapki z plastrami... to sięgnij po bezmięsną szynkę czosnkową z Kauflanda. To świetna alternatywa dla klasycznej szynki. Wyróżnia ją dość intensywny smak i aromat czosnku. Jeśli go nie lubisz, to w Auchan kupisz wędliny dla wegan - to plasterki w stylu szynki, salami i w stylu paprykowym. Będą doskonale smakowały także z krakersami albo jako dodatek do zapiekanki lub tofucznicy. Jako uzupełnienie możesz też wziąć ze sobą owocowy deser sojowy lub kokosowy z Lidla. Oba te produkty powstały bez mleka krowiego, ale w smaku niewiele różnią się od klasycznych jogurtów. Z pewnością będziesz też mile zaskoczony ich konsystencją i owocową słodyczą.
W budowaniu zdrowych nawyków najważniejsza jest konsekwencja. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przechodzić na dietę wegetariańską lub wegańską, to mogą zdarzyć Ci się chwile słabości. To naturalne. Nie zawsze będziesz mieć siłę z nimi walczyć, ale pamiętaj, że żadne potknięcie nie powinno przekreślać Twojego wysiłku. By zmniejszyć pokusę, dobrze byłoby gdybyś przygotował sobie zapas swoich ulubionych vege przekąsek i trzymał go zawsze w pobliżu. Dzięki temu jest większa szansa na to, że zamiast zwykłej kiełbasy czy klasycznych chipsów, sięgniesz po ich wegańską alternatywę. Na szczęście w marketach, które znajdują się w Twoim sąsiedztwie - Lidlu, Auchan i Kauflandzie, kupisz wszystko, czego potrzebujesz.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |