› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Zespół Mobilności Aktywnej lekiem na elbląskie szlaki rowerowe?

› zdrowie i uroda ponad rok temu    20.02.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zespół Mobilności Aktywnej lekiem na elbląskie szlaki rowerowe? fot. archiwum elblag.net

O stanie elbląskich tras rowerowych panuje dość żartobliwa opinia mówiąca, że jest bardzo dobry, dopóki nie trzeba z tych ścieżek korzystać. Dla niektórych to żart, a dla innych dość niewygodna prawda - zależy od punktu siedzenia (na siodełku lub np. przed monitorem komputera). Swojego czasu bardzo szeroko komentowana była kwestia szlaku rowerowego Green Velo (dla niektórych Green "fejlo" - od ang. failure - porażka), dość długo trzeba było czekać na kontynuację inwestycji budowy ciągu pieszo-rowerowego do Krasnego Lasu, a ostatnio poruszaliśmy temat stanu ścieżek rowerowych wiodących przez Bażantarnię. Elbląg miałby rowerzystom wiele do zaoferowania, ale potrzebuje długofalowych działań, które - zdaniem radnego Roberta Turleja i Marii Koseckiej - może zapewnić powołanie Zespołu Mobilności Aktywnej.

Radny klubu Platformy Obywatelskiej o reaktywacji tego zespołu wspominał już w listopadzie zeszłego roku, a ponownie zaapelował o to z Marią Kosecką na lutowej sesji Rady Miejskiej. Robert Turlej jako koronny dowód na to, że Elbląg potrzebuje takiego zespołu podawał choćby przykład źle zaplanowanej inwestycji dotyczącej ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Konopnickiej.

- Osobiście zgłosiłem wiele uwag, z których część została uwzględniona. Jednak można było temu zapobiec już podczas planowania inwestycji - mówił na sesji Turlej. - Lepszym i na pewno tańszym rozwiązaniem byłoby poszerzenie ulicy Konopnickiej celem wytyczenia pasów rowerowych. Wówczas nie mielibyśmy problemów z przejazdami rowerowymi, wysokimi krawężnikami, studzienkami czy też słupami oświetleniowymi. Zastanawiające jest dlaczego projektant o tym nie pomyślał a może po prostu nie wiedział o takich rozwiązaniach stosowanych nie tylko na zachodzie ale również i w Polsce.

Infrastruktura rowerowa to jednak nie tylko same ścieżki. Jeżeli Elbląg chce w pełni cieszyć się - nie tylko ze względu na zdrowotne aspekty - jednośladami, musi podejść do tej tematyki kompleksowo: już od planowania, po inwestycje.

- Oprócz budowy nowych dróg rowerowych należy wprowadzać udogodnienia przy korzystaniu z tych już istniejących. Przejazdy rowerowe, pasy rowerowe, śluzy, kontra ruch, sierżanty o tym obecnie się nie mówi a należy planować i wprowadzać w życie. Często są to o wiele tańsze rozwiązania niż budowa wydzielonych dróg rowerowych. Można pokusić się również o środki zewnętrzne np. z programów transgranicznych, aby wprowadzić w Elblągu rower miejski a może pomyśleć też o rowerach cargo - wyjaśniał radny.

To właśnie w tym celu miałby powstać Zespół Mobilności Aktywnej, a jego głównym zadaniem miałoby być - oprócz akcji promujących ten środek transportu - przygotowywanie propozycji kompleksowych zmian w miejskiej infrastrukturze rowerowej.

Za przykłady miast, w których infrastruktura rowerowa zachęca ludzi do zmiany środka lokomocji, Robert Turlej podawał Gdynię, gdzie wcielono w życie akcję "Do pracy jadę rowerem" czy sąsiedni Gdańsk, gdzie od 4 do 31 maja rozpocznie się akcja "Rowerowy Maj" skierowana do najmłodszych dzieci z przedszkoli i gimnazjów, ale nie tylko. Gdańska akcja została zainaugurowana w 2014 roku i została bardzo dobrze przyjęta, dzięki czemu kolejne jej odsłony przyciągają coraz więcej placówek edukacyjnych. Elbląg zgłosił swoją kandydaturę do udziału w tym roku obok Sopotu, Gdyni, Tczewa, Warszawy, Wrocławia, Zamościa, Lublin, Krakowa, Pucka, Nowego Dworu Gdańskiego czy Płocka. Według radnego Turleja koordynatorem mógłby być Departament Edukacji i Sportu w Elblągu.

#ElblągMiastemJednośladów?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.