› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zimowit jesienny – jak go uprawiać i wykorzystywać w ogrodzie?

› bieżące 4 miesiące temu    11.09.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zimowit jesienny – jak go uprawiać i wykorzystywać w ogrodzie?

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to przepiękna roślina cebulowa kwitnąca w okresie, gdy już większość roślin ozdobnych kończy sezon. W dodatku ma nietypowy cykl życia: wiosną wytwarza liście niezbędne dla przebiegu fotosyntezy. Blaszki liściowe zasychają latem a we wrześniu zimowit zdobi ogród samymi lejkowatymi kwiatami. Uprawa zimowitów nie jest szczególnie trudna, byliny można więc polecić nawet osobom początkującym.

Zimowity jesienne to niewielkie rośliny cebulowe zwykle osiągające do 15cm wysokości. Z jednej cebuli może wyrosnąć kilka do nawet kilkunastu kwiatów. Kwitną pod koniec lata, czasem także jesienią. Mogą mieć różną barwę – w sprzedaży dostępne są m.in. zimowity jesienne kwitnące na biało ('Album'), w odcieniach różu i fioletu ('The Giant'). Rosnącą popularnością cieszą się zimowity o kwiatach pełnych (np.: różowy 'Waterlily'). W ogrodach spotyka się także bardziej wymagające zimowity bizantyjskie (Colchicum byzantinum) pochodzące z Grecji oraz krajów Azji Mniejszej. Z kolei Zimowit okazały, powabny (Colchicum speciosum) wyróżnia się liczbą (nawet do 30) i wielkością kwiatów. Rośliny z powodzeniem można uprawiać niemal w każdym ogrodzie.

Najważniejsze wymagania zimowitów jesiennych

Zimowity jesienne można uprawiać na stanowiskach słonecznym lub w lekkim cieniu. Z pełnego zacienienia powinno się zrezygnować – w takich warunkach kwitnienie będzie mało obfite. Rośliny lubią miejsca zaciszne, w szczególności osłonięte przed silnymi deszczami. Przed sadzeniem stanowisko należy odpowiednio przygotować usuwając chwasty, przekopując, spulchniając podłoże i dodając nawozy organiczne (obornik, kompost). Należy unikać uprawy w podłożu lekkim, piaszczystym oraz ciężkim, nadmiernie podmokłym. Preferują podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Rośliny są w pełni mrozoodporne. Wyjątkiem jest zimowit bizantyjski, który przed nadejściem zimy wymaga zastosowania solidnej warstwy ściółki.

Sadzenie cebul zimowitów

Źródło: https://www.bilscy.info/zimowity-jesienne

Cebulki zimowitów powinno się sadzić od połowy sierpnia do września. Głębokość sadzenia wynosi 12-15cm. W razie wątpliwości (np.: w odniesieniu do drobnych cebul) można zastosować zasadę, która mówi, że głębokość sadzenia jest równa trzykrotnej wysokości cebul. Zimowity z reguły sadzi się w większych grupach. Należy zachować odległości 15-20cm pomiędzy cebulami Zbyt gęste sadzenie nie jest korzystne dla ich wzrostu, kwitnienia i zdrowotności. Cebule przed sadzeniem warto potraktować środkiem przeciwgrzybowym (np.: Kaptanem). To ograniczy występowanie chorób już w trakcie sezonu.

Zimowit jesienny - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

W czasie bezdeszczowej pogody zimowity powinno się podlewać, to okres ich intensywnego wzrostu. Colchicum autumnale ma największe potrzeby wodne wśród zimowitów.

Zimowit bizantyjski toleruje stanowiska suche. W uprawie w mniej żyznych glebach zaleca się stosować nawożenie – najlepiej 2-3 dawki w okresie wiosennym.

Na początku sezonu można dać nawóz azotowy, później nawozy potasowo-fosforowe. Na etapie przenoszenia na inne miejsce zimowity można rozmnożyć przez oddzielenie cebul przybyszowych. Problemem zim

owitów bywają ślimaki, szczególnie te nie posiadające muszli (np.: pomrowy).

Zastosowanie zimowitów w ogrodzie

Cebule zimowitów najczęściej uprawia się w dużych grupach – wtedy dają optymalny efekt. Można je łączyć w obrębie rodzaju lub gatunku (np.: rożne odmiany kolorystycznie). Nadają się do tworzenia rabat (wszystkie gatunki z wyszczególnieniem zimowitu powabnego) i ogrodów skalnych (zwłaszcza zimowit bizantyjski).

Z reguły jednak zimowity uprawia się bezpośrednio na trawniku. Można z nich tworzyć naturalistyczne niby-łąki (uzupełnione zimowitami kwitnącymi wiosną dla zwiększenia atrakcyjności).

Zimowit jesienny jest gatunkiem trującym. Ryzyko zagrożenia dla zdrowia zachodzi jednak tylko w wypadku spożycia. Na wszelki wypadek  cebule powinno się trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Więcej na https://www.bilscy.info/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.