› poradnik |
ponad rok temu
26.10.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Nawet niewielki balkon można zamienić w mały ogródek zimowy i cieszyć oczy pięknymi kwiatami. Taki ogródek przysłoni nam także nie zawsze zachwycające widoki za oknem lub skutecznie zasłoni przed wścibskimi oczami sąsiadów z bloku naprzeciwko.
Planując zabudowę balkonu trzeba uzyskać zgodę administracji budynku, w zasadzie nie powinno być z tym większych problemów. Zabudowa powinna być solidna i nie może stanowić zagrożenia dla innych osób, dlatego najlepiej jej wykonanie powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Zlecając wykonanie szklanej zabudowy należy zwrócić uwagę na możliwości przewietrzania balkonu oraz możliwość bezpiecznego umycia szyb. Elementy zamontowane na stałe po pewnym czasie ubrudzą się i zamiast zdobić balkon, będą go szpecić. Dodatkowo roślinom zostanie ograniczony dostęp do światła.
Kolejna sprawa to ogrzewanie mini ogrodu. Usytuowany od strony południowej właściwie nie wymaga dodatkowego ogrzewania. Szklana konstrukcja skutecznie ochroni od zimnego wiatru a pomieszczenie nagrzeje się od promieni słonecznych. W zimowych ogrodach wystarcza temperatura kilku stopni powyżej zera, by rośliny pięknie rosły. Decydując się na dodatkowe dogrzewanie balkonu można pokusić się o uprawę roślin bardziej egzotycznych.
Dobranie roślin na balkon nie stanowi większego problemu. Zima dla większości kwiatów jest okresem spoczynku, a więc ich wymagania dotyczące światła i temperatury są znacznie mniejsze niż w lecie. Mimo tego warto brać pod uwagę ich potrzeby i na balkonach południowych sadzić rośliny światłolubne (oleandry, mirty, oliwki, cytrusy), a na balkonach północnych cieniolubne (storczyki, paprocie, bluszcze). Najlepiej też dobierać rośliny o podobnych wymaganiach, wtedy łatwiej będzie zapewnić im odpowiednie warunki.
Codzienna pielęgnacja roślin w zimowym ogrodzie w zasadzie nie odbiega od pielęgnacji roślin pokojowych. Bardzo istotny wpływ na rozrost roślin ma ich ustawienie. Najlepiej tworzyć kompozycje piętrowe. Kwiaty najniższe lepiej postawić bliżej okna, by zapewnić im odpowiednią ilość światła. Trzeba uważać, by liście nie dotykały bezpośrednio szyby, w zimie mogą podmarznąć, a w lecie spalić się od nagrzanej szyby.
Bardzo ważną sprawą przy uprawie roślin na zabudowanym balkonie jest wietrzenie, trzeba to robić regularnie, dlatego bardzo wygodne są uchylne wywietrzniki. Kwiaty należy także regularnie podlewać, częstotliwość zależy od potrzeb konkretnego gatunku, kaktusy i rośliny grubo listne wystarczy raz w tygodniu, pozostałe 2-3 razy. Paprocie i bluszcze uwielbiają zraszanie liści. W okresie zimowym większość roślin jest w stanie spoczynku, dlatego nie należy ich nawozić. Podlewanie z nawozem zaczynamy wczesną wiosną.
Zobacz również: www.produktyogrodowe.pl - Tutaj wyposażysz swój balkon i ogród w elementy drewnianej architektury ogrodowej.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |