› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
No rzeczywiście kultura.. Pismo zaczynające się od zwrotu Brudasie. Jestem ciekawa kto te... ~ Oburzona Łaża nie wiadomo gdzie w centrum, idzcie pod most na Modrzewinę tam to syf jest straszny i wielu... ~ elblążaninBłagam zajrzyjcie od strony ogrodu na wysokości przed posesją Łódzka 30 ~ potrzebna interwencjaZapraszam na parking przy ul. Kwiatkowskiego jedno wysypisko śmieci. Ciekawe komu wystawią mandat... ~ qazCo istatniejsze obecnie dzieki nim można dokonac bardzo ciekawych aranżacji wnętrz. Samo... ~ kulamarek11Straż miejska raczej Straż Wiejska nie wierzę w te brednie, raczej jedno wielkie kłamstwo. ~ SorChętnie popatrzę jak straż miejska i inne służby będą kontrolować tereny, bo jakoś nigdy... ~ Wiosnana robotniczej kolo rynku syf za blokami za sklepem abc kto to posprzata ~ mieszkaniec rencistabędzie tak jak w tamtym roku nawet z samochodu nie wysiądą a przez podwórka należące do... ~ novak Wszystko cacy zobaczcie jaki jest meksyk z tyłu Górnośląskiej od strony Dolinki po lewei... ~ tatus505Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawda

Zmarł Zenon Perwenis

10 miesięcy temu    28.05.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Zenon Perwenis,Zenon Perwenis, fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

26 maja 2018 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zenon Perwenis – wybitny działacz "Solidarności" oraz Związku Sybiraków, społecznik.

Zenon Perwenis urodził się 5 marca 1949 roku w Pawlukańcach koło Wilna. Jako małe dziecko został deportowany wraz z rodziną na Syberię (okręg Czeremchowo, obwód irkucki). Do Polski powrócił w 1955 w ramach akcji repatriacyjnej.

W 1975 r. ukończył Politechnikę Gdańską (filia w Elblągu).

W latach 1966-1993 był pracownikiem Zakładów Mechanicznych im. generała Karola Świerczewskiego "Zamech" (od 1990 ABB Zamech Ltd.) w Elblągu. W tymże zakładzie organizował zakładową "Solidarność" – był członkiem komitetu założycielskiego (w "Solidarności" od września 1980 r.). Wszedł  w skład jego prezydium. Od jesieni 1980 r. współorganizwał Krajową Komisję Koordynacyjną Ener­getyków Polskich „Solidarność”. W 1981 r. był delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Elbląg.

Przypomnijmy w tym miejscu, że 31 lipca 1981 r. w hali sportowej Zakładowego Klubu Sportowego „Olimpia” odbyły się wybory władz Regionu Elbląskiego. Wybrano 32-osobowy Zarząd Regionu oraz Prezydium ZR w składzie: Czesław Bizewski, Tadeusz Chmielewski, Hieronim Guzowski, Stanisław Kalinowski, Jerzy Kowalczuk, Ryszard Lange, Benedykt Nowak, Zenon Perwenis, Wacław Pietuszyński, Bogusław Szybalski. 

Następnie działał w Prezydium Zarządu Regionu "Solidarności" (kierownik Biura Informacyjnego). Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności", na którym wchodził w skład Komisji Statutowej Zjazdu.

13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. W lutym następnego roku został zwolniony. W latach 1982-1983 był kilkukrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany.

W latach 1983-1990 wchodził w skład Rady Pracowniczej w Zakładów Mechanicznych "Zamech" (w latach 1984-1988 był jej przewodniczącym). W latach 1989-1995 był delegatem na kolejne Walne Zjazdy Delegatów Regionu Elbląskiego "Solidarności". W latach 1995-1997 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu "Solidarności".

Od 1990 r. na rencie kombatanckiej. W 1993 r. przeszedł na na emeryturę.

Społecznik. Był członkiem Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych oraz (od 1995 r.) Związku Sybiraków. Od 2002 r. pełnił funkcję wiceprezesa, przez wiele lat wchodził w skład Prezydium Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu.

Odznaczony: Krzyżem Zesłańców Sybiru (2006 r.). Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010 r.) Krzyżem Wolności i Solidarności (2015 r.).

Zobacz: informacja sprawie terminu uroczystości pogrzebowych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 6
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mikołaj
2 miesiące temu 3
Najmłodszy emeryt w Polsce.A ja pracuje z jego synem Zenobiuszem.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jOLKA
10 miesięcy temu 2
Wyslalam wczesniek moj komentaz dla sie jeszcze nie ukazalPozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Do emerytury doliczono Mu lata pobytu na Syberii pomnożone przez 2. Czyli do 44 należy dodać (6x2) 12 lat i wychodzi wiek emerytalny 66. Tak mają wszyscy Sybiracy. Pracowałam z Zenkiem w ABB Zamech Ltd., w Zakładzie Okrętowym. Wyrazy współczucia dla Rodziny.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.