› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto. ~ Basen Wróćco Wróblewski i swłocz z Po na to!!!! ~ ciekawyMasakra. ~ asdPosesja? Hahahaha rozwieszone na sznurkach gacie ciagle imprezy ztylu posesji haha ~ Tytyty" Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości?... ~ aleja, ulica, placWściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na... ~ pływakPrzykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za... ~ tatus505w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk.... ~ Czak Noristo może beczki z wodą każdy bedzie wchodził do niej za opłatą i się chłodził ustawić... ~ tatus505to najgłupszy pomysł plaża nad rzeką jaki może być rzeka ma 2 przy brzegu i pływają łodzie... ~ tatus505nie wydawajcie pieniędzy na pierdoły zróbcie basen na Spacerowej ~ wkurzonyJak to jest, że wbrew temu, jak nam wmawiają od 1999 r., że w tym zapyziałym województwie nam... ~ Do_pomorskiegoTo Symbol - POMNIK rządów PO tak robili z całą Polską ! ~ ErykPrzetrwał wojnę a został zlikwidowany za tzw. wolnej Polski. Wolnej? Chyba od rozsądku. ~ emigrantWładza wszystko zniszczy. Tu mamy jeden z nielicznych przykładów. ~ Bartoszz I co zrobić? Kierownik wpłacił dwa klocki na kampanię i co mu zrobią? ~ smutne miasto Proszę sobie obejrzeć harmonogram zajęć na krytej pływalni przy ul. Robotniczej ~ PatWszystko zależy od godziny, ale jak są szkoły to jest po pływaniu. ~ motyl

Zmarł Zenon Perwenis

ponad rok temu    28.05.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Zenon Perwenis,Zenon Perwenis, fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

26 maja 2018 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zenon Perwenis – wybitny działacz "Solidarności" oraz Związku Sybiraków, społecznik.

Zenon Perwenis urodził się 5 marca 1949 roku w Pawlukańcach koło Wilna. Jako małe dziecko został deportowany wraz z rodziną na Syberię (okręg Czeremchowo, obwód irkucki). Do Polski powrócił w 1955 w ramach akcji repatriacyjnej.

W 1975 r. ukończył Politechnikę Gdańską (filia w Elblągu).

W latach 1966-1993 był pracownikiem Zakładów Mechanicznych im. generała Karola Świerczewskiego "Zamech" (od 1990 ABB Zamech Ltd.) w Elblągu. W tymże zakładzie organizował zakładową "Solidarność" – był członkiem komitetu założycielskiego (w "Solidarności" od września 1980 r.). Wszedł  w skład jego prezydium. Od jesieni 1980 r. współorganizwał Krajową Komisję Koordynacyjną Ener­getyków Polskich „Solidarność”. W 1981 r. był delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Elbląg.

Przypomnijmy w tym miejscu, że 31 lipca 1981 r. w hali sportowej Zakładowego Klubu Sportowego „Olimpia” odbyły się wybory władz Regionu Elbląskiego. Wybrano 32-osobowy Zarząd Regionu oraz Prezydium ZR w składzie: Czesław Bizewski, Tadeusz Chmielewski, Hieronim Guzowski, Stanisław Kalinowski, Jerzy Kowalczuk, Ryszard Lange, Benedykt Nowak, Zenon Perwenis, Wacław Pietuszyński, Bogusław Szybalski. 

Następnie działał w Prezydium Zarządu Regionu "Solidarności" (kierownik Biura Informacyjnego). Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności", na którym wchodził w skład Komisji Statutowej Zjazdu.

13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. W lutym następnego roku został zwolniony. W latach 1982-1983 był kilkukrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany.

W latach 1983-1990 wchodził w skład Rady Pracowniczej w Zakładów Mechanicznych "Zamech" (w latach 1984-1988 był jej przewodniczącym). W latach 1989-1995 był delegatem na kolejne Walne Zjazdy Delegatów Regionu Elbląskiego "Solidarności". W latach 1995-1997 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu "Solidarności".

Od 1990 r. na rencie kombatanckiej. W 1993 r. przeszedł na na emeryturę.

Społecznik. Był członkiem Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych oraz (od 1995 r.) Związku Sybiraków. Od 2002 r. pełnił funkcję wiceprezesa, przez wiele lat wchodził w skład Prezydium Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu.

Odznaczony: Krzyżem Zesłańców Sybiru (2006 r.). Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010 r.) Krzyżem Wolności i Solidarności (2015 r.).

Zobacz: informacja sprawie terminu uroczystości pogrzebowych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 6
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mikołaj
5 miesięcy temu 3
Najmłodszy emeryt w Polsce.A ja pracuje z jego synem Zenobiuszem.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jOLKA
ponad rok temu 2
Wyslalam wczesniek moj komentaz dla sie jeszcze nie ukazalPozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
ponad rok temu ocena: 100%  1
Do emerytury doliczono Mu lata pobytu na Syberii pomnożone przez 2. Czyli do 44 należy dodać (6x2) 12 lat i wychodzi wiek emerytalny 66. Tak mają wszyscy Sybiracy. Pracowałam z Zenkiem w ABB Zamech Ltd., w Zakładzie Okrętowym. Wyrazy współczucia dla Rodziny.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.