› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
Ale dzieci ucza sie na małym basenie ~ Il..ngCześć,  Nie znalazłem odpowiedniego wątku, a temat dość podobny. Czy ktoś z was... ~ DominikWitkowskilokale uslugowe juz na Starowce niepotrzebne , trzeba garaży . ~ ottoA o ścieżce kościelnej to już zapomnieli? Kolejny minimalizm w wykonaniu władz miasta. ~ ArchitektJakos trudno mi znalezc podobienstwo.. ~ PickTa ciemna kamieniczka z żółtymi pionowymi paskami jest na prawdę brzydka.. ~ steSzkoda że nie będzie rekonstrukcji tego fragmentu ścieżki kościelnej. ~ er cemoże Ci się przyda https://www.zelbetex.pl/ile-cementu-na-m3-betonu/ ~ rokiwikaogólnie fajny wynalazek, odkurzacz który sam odkurza, ja choć dopiero się przymierzam do zakupu... ~ tabalugaroombę też za tysiaka można kupić całkiem przyzwoitą :) ~ MarixZarybic i bedzie swieza rybka co piateczek, a na wigile karpik jak znalazl! ~ Pomyslowy DobromirCzy mozna zapisac sie majac male dziecko lecz mieszkam u mamy i tam mam meldunek lecz to mieszkanie... ~ ZbigniewTam chodzą biedaki ale umysłowe. ~ STOP UST 447Kantory internetowe są często wygodniejsze niż zwykłe. Kursy lepsze, a gotówka w dużej... ~ FrankZapomnieli dodać że w budynku 101 wiecznie fekalia w piwnicy stoją taki smród że wytrzymać... ~ Polkakiedy te bydlaki chamy doprowadzą do wykoszenia trawy przy ogrodach???????na skarpie!!!Gdzie są... ~ w---nya czy będą palety!!!lepiej niech trawę wykoszą na skarpie ~ elblążaninNowosci zawsze przyciagaja klientow, chodzby po to aby zobaczyc co sie zmienilo i czy teraz jest... ~ Pick

Zmarł Zenon Perwenis

ponad rok temu    28.05.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Zenon Perwenis,Zenon Perwenis, fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

26 maja 2018 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zenon Perwenis – wybitny działacz "Solidarności" oraz Związku Sybiraków, społecznik.

Zenon Perwenis urodził się 5 marca 1949 roku w Pawlukańcach koło Wilna. Jako małe dziecko został deportowany wraz z rodziną na Syberię (okręg Czeremchowo, obwód irkucki). Do Polski powrócił w 1955 w ramach akcji repatriacyjnej.

W 1975 r. ukończył Politechnikę Gdańską (filia w Elblągu).

W latach 1966-1993 był pracownikiem Zakładów Mechanicznych im. generała Karola Świerczewskiego "Zamech" (od 1990 ABB Zamech Ltd.) w Elblągu. W tymże zakładzie organizował zakładową "Solidarność" – był członkiem komitetu założycielskiego (w "Solidarności" od września 1980 r.). Wszedł  w skład jego prezydium. Od jesieni 1980 r. współorganizwał Krajową Komisję Koordynacyjną Ener­getyków Polskich „Solidarność”. W 1981 r. był delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Elbląg.

Przypomnijmy w tym miejscu, że 31 lipca 1981 r. w hali sportowej Zakładowego Klubu Sportowego „Olimpia” odbyły się wybory władz Regionu Elbląskiego. Wybrano 32-osobowy Zarząd Regionu oraz Prezydium ZR w składzie: Czesław Bizewski, Tadeusz Chmielewski, Hieronim Guzowski, Stanisław Kalinowski, Jerzy Kowalczuk, Ryszard Lange, Benedykt Nowak, Zenon Perwenis, Wacław Pietuszyński, Bogusław Szybalski. 

Następnie działał w Prezydium Zarządu Regionu "Solidarności" (kierownik Biura Informacyjnego). Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności", na którym wchodził w skład Komisji Statutowej Zjazdu.

13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. W lutym następnego roku został zwolniony. W latach 1982-1983 był kilkukrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany.

W latach 1983-1990 wchodził w skład Rady Pracowniczej w Zakładów Mechanicznych "Zamech" (w latach 1984-1988 był jej przewodniczącym). W latach 1989-1995 był delegatem na kolejne Walne Zjazdy Delegatów Regionu Elbląskiego "Solidarności". W latach 1995-1997 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu "Solidarności".

Od 1990 r. na rencie kombatanckiej. W 1993 r. przeszedł na na emeryturę.

Społecznik. Był członkiem Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych oraz (od 1995 r.) Związku Sybiraków. Od 2002 r. pełnił funkcję wiceprezesa, przez wiele lat wchodził w skład Prezydium Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu.

Odznaczony: Krzyżem Zesłańców Sybiru (2006 r.). Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010 r.) Krzyżem Wolności i Solidarności (2015 r.).

Zobacz: informacja sprawie terminu uroczystości pogrzebowych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 6
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mikołaj
7 miesięcy temu 3
Najmłodszy emeryt w Polsce.A ja pracuje z jego synem Zenobiuszem.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jOLKA
ponad rok temu 2
Wyslalam wczesniek moj komentaz dla sie jeszcze nie ukazalPozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
ponad rok temu ocena: 100%  1
Do emerytury doliczono Mu lata pobytu na Syberii pomnożone przez 2. Czyli do 44 należy dodać (6x2) 12 lat i wychodzi wiek emerytalny 66. Tak mają wszyscy Sybiracy. Pracowałam z Zenkiem w ABB Zamech Ltd., w Zakładzie Okrętowym. Wyrazy współczucia dla Rodziny.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.