› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Zmiana układu pomieszczeń, czyli domowe przeróbki

› bieżące miesiąc temu    21.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zmiana układu pomieszczeń, czyli domowe przeróbki

Rozkład pomieszczeń w domu, który początkowo uważaliśmy za idealny, z czasem może przestać odpowiadać naszym potrzebom. To, co w danym momencie wydawało się nam najbardziej optymalnym rozwiązaniem, może przestać takim być. Powodów jest mnóstwo, ale wszystkie łączy potrzeba zmian. Przyjrzyjmy się najczęstszym pomysłom na przeróbki.

Dodatkowy pokój

Pojawienie się nowego członka rodziny może przynieść chęć wyodrębnienia dodatkowej, osobnej przestrzeni. Oczywiście kolejny pokój, którego nie było do tej pory w projekcie, wymaga odpowiednich jego poprawek. Na postawienie ścianki działowej lub przesunięcie jej w inne miejsce nie trzeba mieć pozwolenia, nie zwalnia nas to jednak od zgłoszenia swoich planów w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Co innego jeśli dobudowujemy lub wyburzamy wewnętrzną ścianę nośną - tutaj ingerujemy już w parametry techniczne domu dlatego w tej sytuacji musimy uzyskać pozwolenie na budowę. 

Innym pomysłem w świeżo aranżowanych domach jest tzw. pokój gier. Jest to pomieszczenie, które ma służyć jako swoista świetlica - rekreacji, spędzaniu wolnego czasu. Może być to pokój telewizyjny, pokój komputerowy z udogodnieniami dla gracza, mini czytelnia z masą ulubionych książek czy zaadaptowana piwnica, gdzie w miłym towarzystwie można zagrać w piłkarzyki i podyskutować przy piwie.

Kuchnia sercem domu

Powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu zyskuje ostatnio na aktualności. Triumfy święcą tzw. wyspy kuchenne oraz aneksy. Wyspa kuchenna jest zorganizowanym w centralnej przestrzeni kuchennej miejscem do aktywności, które będzie dostępne z każdej strony - najczęściej blatu, pod którym kryją się szafki, w jej skład może wchodzić też zlew, płyta indukcyjna czy kuchenka. Decydując się na wyspę w kuchni trzeba upewnić się, że przestrzeń wokół niej nie będzie zbyt mała. Jeśli jednak dysponujemy wystarczająco dużym pomieszczeniem, zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim wygodny dostęp do blatu. Problem może sprawiać jedynie kwestia podłączenia mediów, szczególnie jeśli chodzi o gaz, rury gazowe muszą bowiem pozostać niezabudowane - jest to wymóg techniczny. Najlepiej zatem zdecydować się na kuchenkę elektryczną. Stare kuchenki gazowe, czyli takie, które nie mają żadnej elektrycznej instalacji, typu piekarnik elektryczny, mogą być potraktowane jako złom metalowy i z pomocą w pozbyciu się ich przyjdzie tutaj standardowy wywóz gruzu. Aneksem nazywa się z kolei połączenie kuchni z salonem, gdzie na jednej czy dwóch ścianach znajduje się zabudowa kuchenna, która płynnie przechodzi do części gościnnej pomieszczenia. Często stosowane jest połączenie powyższych rozwiązań, a więc kuchnia w formie aneksu z wyspą.

Zabudowa tarasu i balkonu

Zabudowanie tarasu to jedna z propozycji na powiększenie powierzchni mieszkalnej w domu. Wymaga zezwolenia na budowę, chyba że do zabudowania zostaną użyte materiały lekkie, np. płyty pleksi, chociaż ze względu na różną interpretację przepisów lepiej jest zgłosić i taką ingerencję. Jeśli planujemy zabudowę ciężką, np. ze szkła hartowanego, musimy upewnić się, czy pozwala na to nośność. Zabudowanie tego typu polecane jest jako ochrona przed kradzieżą oraz jako izolacja przed wiatrem. Doskonale sprawdzi się też w roli tłumika dźwięków z zewnątrz. Specjaliści polecają zabudowy bezramowe, bowiem w najmniejszym stopniu ingerują w architekturę całego budynku, a jednocześnie pod względem wizualnym idealnie się w niego wtapiają.

Nowoczesność - nie tylko w projektowaniu...

Częstym powodem reorganizacji układu pomieszczeń jest chęć przeobrażenia starego domu w strukturę bardziej nowoczesną. Nowoczesny dom - co to znaczy? 

Nowe domy i mieszkania zaprojektowane są zgodnie z pewnymi trendami. Choć sami architekci niechętnie to przyznają, to jednak istnieniu trendów architektonicznych nie można zaprzeczyć. Silnie wpływają zarówno na formę powstających budynków, jak i na ich wnętrza, które idą z duchem czasu. I tak, z dawnego podziału pomieszczeń na pokoje gościnne, kuchnie i sypialnie, wyewoluowało łączenie kuchni z salonem, czy salonu z jadalnią. Jednak warto zauważyć, że świeże spojrzenie na kwestie budowy i remontu idą w parze z nowoczesnością metod, którymi możemy się przy remoncie posłużyć. Jeszcze dekadę temu reorganizacja w domu mogła wiązać się ze stresem związanym z utylizacją odpadów poremontowych. Obecnie istnieje szereg udogodnień, na przykład worki Big Bag, które w prosty i komfortowy sposób trzymają w ryzach kwestię utylizacji betonu, styropianu, drewna, plastiku czy metalu. Równie dobrym pomysłem są większe pojemniki, które mogą pomieścić aż 6 ton odpadów. Takie kontenery na gruz w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie są już mocno spopularyzowane.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.