› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Zmiana układu pomieszczeń, czyli domowe przeróbki

› bieżące ponad rok temu    21.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zmiana układu pomieszczeń, czyli domowe przeróbki

Rozkład pomieszczeń w domu, który początkowo uważaliśmy za idealny, z czasem może przestać odpowiadać naszym potrzebom. To, co w danym momencie wydawało się nam najbardziej optymalnym rozwiązaniem, może przestać takim być. Powodów jest mnóstwo, ale wszystkie łączy potrzeba zmian. Przyjrzyjmy się najczęstszym pomysłom na przeróbki.

Dodatkowy pokój

Pojawienie się nowego członka rodziny może przynieść chęć wyodrębnienia dodatkowej, osobnej przestrzeni. Oczywiście kolejny pokój, którego nie było do tej pory w projekcie, wymaga odpowiednich jego poprawek. Na postawienie ścianki działowej lub przesunięcie jej w inne miejsce nie trzeba mieć pozwolenia, nie zwalnia nas to jednak od zgłoszenia swoich planów w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Co innego jeśli dobudowujemy lub wyburzamy wewnętrzną ścianę nośną - tutaj ingerujemy już w parametry techniczne domu dlatego w tej sytuacji musimy uzyskać pozwolenie na budowę. 

Innym pomysłem w świeżo aranżowanych domach jest tzw. pokój gier. Jest to pomieszczenie, które ma służyć jako swoista świetlica - rekreacji, spędzaniu wolnego czasu. Może być to pokój telewizyjny, pokój komputerowy z udogodnieniami dla gracza, mini czytelnia z masą ulubionych książek czy zaadaptowana piwnica, gdzie w miłym towarzystwie można zagrać w piłkarzyki i podyskutować przy piwie.

Kuchnia sercem domu

Powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu zyskuje ostatnio na aktualności. Triumfy święcą tzw. wyspy kuchenne oraz aneksy. Wyspa kuchenna jest zorganizowanym w centralnej przestrzeni kuchennej miejscem do aktywności, które będzie dostępne z każdej strony - najczęściej blatu, pod którym kryją się szafki, w jej skład może wchodzić też zlew, płyta indukcyjna czy kuchenka. Decydując się na wyspę w kuchni trzeba upewnić się, że przestrzeń wokół niej nie będzie zbyt mała. Jeśli jednak dysponujemy wystarczająco dużym pomieszczeniem, zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim wygodny dostęp do blatu. Problem może sprawiać jedynie kwestia podłączenia mediów, szczególnie jeśli chodzi o gaz, rury gazowe muszą bowiem pozostać niezabudowane - jest to wymóg techniczny. Najlepiej zatem zdecydować się na kuchenkę elektryczną. Stare kuchenki gazowe, czyli takie, które nie mają żadnej elektrycznej instalacji, typu piekarnik elektryczny, mogą być potraktowane jako złom metalowy i z pomocą w pozbyciu się ich przyjdzie tutaj standardowy wywóz gruzu. Aneksem nazywa się z kolei połączenie kuchni z salonem, gdzie na jednej czy dwóch ścianach znajduje się zabudowa kuchenna, która płynnie przechodzi do części gościnnej pomieszczenia. Często stosowane jest połączenie powyższych rozwiązań, a więc kuchnia w formie aneksu z wyspą.

Zabudowa tarasu i balkonu

Zabudowanie tarasu to jedna z propozycji na powiększenie powierzchni mieszkalnej w domu. Wymaga zezwolenia na budowę, chyba że do zabudowania zostaną użyte materiały lekkie, np. płyty pleksi, chociaż ze względu na różną interpretację przepisów lepiej jest zgłosić i taką ingerencję. Jeśli planujemy zabudowę ciężką, np. ze szkła hartowanego, musimy upewnić się, czy pozwala na to nośność. Zabudowanie tego typu polecane jest jako ochrona przed kradzieżą oraz jako izolacja przed wiatrem. Doskonale sprawdzi się też w roli tłumika dźwięków z zewnątrz. Specjaliści polecają zabudowy bezramowe, bowiem w najmniejszym stopniu ingerują w architekturę całego budynku, a jednocześnie pod względem wizualnym idealnie się w niego wtapiają.

Nowoczesność - nie tylko w projektowaniu...

Częstym powodem reorganizacji układu pomieszczeń jest chęć przeobrażenia starego domu w strukturę bardziej nowoczesną. Nowoczesny dom - co to znaczy? 

Nowe domy i mieszkania zaprojektowane są zgodnie z pewnymi trendami. Choć sami architekci niechętnie to przyznają, to jednak istnieniu trendów architektonicznych nie można zaprzeczyć. Silnie wpływają zarówno na formę powstających budynków, jak i na ich wnętrza, które idą z duchem czasu. I tak, z dawnego podziału pomieszczeń na pokoje gościnne, kuchnie i sypialnie, wyewoluowało łączenie kuchni z salonem, czy salonu z jadalnią. Jednak warto zauważyć, że świeże spojrzenie na kwestie budowy i remontu idą w parze z nowoczesnością metod, którymi możemy się przy remoncie posłużyć. Jeszcze dekadę temu reorganizacja w domu mogła wiązać się ze stresem związanym z utylizacją odpadów poremontowych. Obecnie istnieje szereg udogodnień, na przykład worki Big Bag, które w prosty i komfortowy sposób trzymają w ryzach kwestię utylizacji betonu, styropianu, drewna, plastiku czy metalu. Równie dobrym pomysłem są większe pojemniki, które mogą pomieścić aż 6 ton odpadów. Takie kontenery na gruz w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie są już mocno spopularyzowane.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.