› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Zobacz, czym się kierować przy wyborze projektu domu

› poradnik ponad rok temu    15.10.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zobacz, czym się kierować przy wyborze projektu domu

Żyjemy i budujemy inaczej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, ale budowa domu to nadal decyzja na całe życie. Jak wybrać projekt, by nawet po latach czuć się w domu komfortowo i nie narzekać na wysokie koszty utrzymania?

Najwięcej osób buduje dom między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. To czas stabilizacji zawodowej i realnej oceny możliwości finansowych. Dom wybudowany z dobrych materiałów, zgodnie ze sztuką i regularnie poddawany obowiązkowym przeglądom powinien bez szwanku przetrwać około 15-20 lat. Warto sobie uzmysłowić, ile będziemy mieć lat, gdy może wymagać remontu. Remont nigdy nie jest tani, zwłaszcza, gdy trzeba wymienić okna, pokrycie, więźbę, naprawić jakieś izolacje, zmodernizować instalację grzewczą. Takie realne spojrzenie na czas życia nasz i domu powinno skłonić do bardzo wnikliwego wyboru projektu. 

Ograniczenia niezależne od nas 

Projekt gotowy możemy kupić, mając już działkę. To łatwiejsza droga wyboru, ponieważ wytyczne, jakie znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub (jeśli go nie ma) w warunkach zabudowy mogą poważnie ograniczać wybór. Jeśli najpierw kupujemy projekt, a później działkę, trudniej znaleźć odpowiednią parcelę spełniającą wymogi pozwalające wybudować wybrany dom. 

Zarówno MPZP jak i warunki zabudowy mówią m.in. o tym, jak wysoki może być budynek, jaką mieć szerokość frontowej elewacji, rodzaj i kąt nachylenia dachu, a niekiedy także rodzaj i barwę pokrycia. Po zapoznaniu się z wytycznymi zawartymi w tych dokumentach, wiemy, wokół jakich projektów gotowych skupić swoje zainteresowania. 

Nie za duży, nie za mały

Optymalny dobór wielkości domu do liczby osób w rodzinie i ich potrzeb to podstawa jego funkcjonalności, komfortu mieszkania oraz rozsądnych kosztów utrzymania. W dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej i przy stale rosnących cenach paliw nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy za X lat będzie nas stać na zachowanie standardów założonych podczas wyboru projektu i budowy. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, jak będzie się przedstawiała sytuacja rodzinna w przyszłości, wygodniej jest wybierać projekty domów np. z możliwością adaptacji poddasza za jakiś czas albo jego wydzielenia jako oddzielnego mieszkania z wejściem z zewnątrz.

Zdecydowana większość domów aktualnie budowanych w Polsce ma powierzchnię 100-150 m2, która może być wystarczająca i funkcjonalna dla pięcioosobowej rodziny, a przy odpowiedniej aranżacji także wielopokoleniowej. 

Funkcjonalna przestrzeń

Wykształcony niedawno podział przestrzeni domu sprowadza się do aranżacji strefy dziennej na parterze, a strefy nocnej na poddaszu lub piętrze albo, w przypadku domów parterowych, od strony ogrodu. 

1. Strefa dzienna zwykle zostaje otwarta, co daje wrażenie większej powierzchni, przestronności, otwartości na otoczenie (w tym ogród), nie ogranicza możliwości kontaktowania się domowników w ciągu dnia. Jednak warto przemyśleć, czy takie rozwiązanie jest dla nas odpowiednie. Nie wszyscy lubią być na widoku, nie każdemu odpowiada widok na kuchnię z pokoju dziennego. Ważne jest też zdefiniowanie czy kuchnia ma być aneksem w strefie dziennej, czy pomieszczeniem zamkniętym. Od tej decyzji zależy sposób jej aranżacji i koszty.

2. Wybierając projekt gotowy, warto zwrócić uwagę na liczbę łazienek, wielkość tej na parterze (czy zaplanowano ją jedynie jako małe WC, czy, w razie potrzeby, będzie mogła być łazienką gościnną), liczbę, wielkość i usytuowanie pomieszczeń gospodarczych i schowków. 

3. Wbrew pozorom, życie rodzinne nie toczy się tylko na kanapie i przed telewizorem bądź w gabinecie. Pranie, prasowanie, sprzątanie, składowanie zakupów wymaga miejsca i używania sprzętów, które trzeba gdzieś przechowywać. Podobnie rzecz się ma z narzędziami ogrodniczymi, sprzętem sportowym, środkami chemicznymi i akcesoriami samochodowymi. Jeśli będzie to możliwe, znajdą swoje miejsce w garażu lub kotłowni. Jeśli nie – musimy na nie szukać innego miejsca.

4. Analizując plan domu policzmy, jaką powierzchnię zajmują ciągi komunikacyjne, jaki procent powierzchni domu (strefy dziennej) stanowią i czy będzie można w nich postawić komody, rośliny lub dekoracje. 

Osobowość domowników wyraża się poprzez styl domu, sposób jego aranżacji, dobór sprzętów i dekoracji. To ważne, bo dom ma być naszym miejscem na świecie. Wybierając projekt, realizujmy przede wszystkim własne oczekiwania, szukajmy takiego, który im najdokładniej odpowiada, a to, co urzeka, bo jest modne, zostawmy na czas dobierania mebli, sprzętów, dodatków. W domu z funkcjonalną przestrzenią i ergonomiczną aranżacją będziemy się dobrze czuć, niezależnie od tego, co jest aktualnie na topie. 

 

Zdjęcie: Projekt EC317a - Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Projekty Murator - https://projekty.muratordom.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.